Srpska nikada neće pristati da neko drugi odlučuje u njeno ime (VIDEO)
Uz poruku da Srpska nikada neće pristati da neko drugi odlučuje u njeno ime, zvaničnici Srpske zapadne diplomate u BiH podsjećaju da konstruktivan dijalog, uz poštovanje Dejtonskog sporazuma što je i suština zaključaka, nije i ne može biti "ozbiljna prijetnja ustavnom poretku", kakvu su ocjenu stranci izrekli.
Paranoična zamjena teza, postala je nediplomatska praksa dijela zapadnih diplomata lociranih u BiH. Izuzetak nije ni posljednje zajedničko saopštenje, odaslato iz Američke ambasade kojoj se pridružio i njemački državljanin Kristijan Šmit. Potpisnici iza kojih su "remek" djela poput dekretske izmjene Izbornog zakona u izbornoj noći, plinskog postrojavanja zakonodavnog doma u Federaciji ili kažnjavanja zvaničnika i građana koji se ne povinuju njihovom željama, radi su i da srpskim poslanicima, poput bošnjačkih, diktiraju šta da izglasaju.
- Ono što sam posebno loše primio je priča da se mi trebamo nekome pokoravati. Znate pokoravanje nije diplomatski termin. Јa sam se trudio da nekim umjerenim tonom dam na značaju upravo to da je Republika Srpska posvećena miru, dijalogu - rekao je Nenad Stevandić, predsjednik NSRS.
Nisu potpisnici "opservacije" pojasnili kako zaključci parlamenta mogu da budu antidejtonski ako se pozivaju isključivo na Dejtonski sporazum i zaustavljanje njegove uzurpacije.
- Od juče neiskorišten. Zaključci su postavljeni tako da ne izlaze iz ustavnog okvira koliko god to izgledalo nekome sa strane da se možda radi o nekim radikalnim potezima Srpske. Ovo su iznuđeni potezi ovo nije ništa radikalno već pokušaj da se stvari vrate za pregovarački sto - smatra Vojislav Savić, politikolog.
A uz poziv za pregovarački sto prvenstveno bošnjačkim zvaničnicima a ne njihovim tutorima, zaključcima se daju i zaduženja srpskim predstavnicima u zajedničkim institucijama da štite interese Srpske.
- Nije na nama da komentarišemo zaključke NSRS već da ih provodimo, pogotovo kada su delegati Doma naroda u pitanju jer zapravo nas je birala Narodna skupština - poručuje Nikola Špirić zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda BiH.
Sve u skladu sa Ustavom Srpske usaglašenim sa istim aktom na bh.nivou. I zarad očuvanja mira i stabilnosti. Istinskog, a ne po mjerilima protektora u pokušaju, za koje je demokratija i stabilnost samo kada oni preuzmu ulogu i zakonodavca, sudije i egzekutora. Dostojan primjer – politički montirano suđenje predsjedniku Srpske i direktoru Republičkog glasnika koje se odvija po nikada bržoj sudskoj proceduri.
- Sve je čudno što se dešava u BiH u poslednje vrijeme i ovaj pritisak na Dodika da neposledno poslije operacije mora prisustvovati suđenju, nasilno ubrzavanje nekih procesa i postupaka, čudne odluke nekih veštaka lekara da je on sposoban da prisustvuje bez pregleda pacijenta, i neka potreba da neko u kratkom roku završi to suđenje očigledno sa nekim planiranim scenarijem - istakao je Miloš Vučević, predsjednik Vlade Srbije.
Ukoliko "scenaristi" osude predsjednika, za isti scenario mogli bi da se pripreme i ostali zvaničnici Srpske, upozorava premijer Radovan Višković. I da se polako ali sigurno uruši Srpska. Takvom i sličnim scenarijima, zaključci Republičkog parlamenta su brana, a nikako remetilački faktor za Dejtonski sporazum.