Kaluža: Saopštenjem ambasada Kvinte još jednom pokazano da je BiH protektorat
Kaluža je dodao da i to govori da je BiH potpuno disfunkcionalna zemlja koja tako jeftino dopušta miješanje u unutrašnje odnose, te da je u stvari Republika Srpska jedini institucionalno respektabilni faktor koji kao takav i jeste prijetnja interesima upravo tih ambasada.
On je naglasio da glasanje Narodne skupštine Republike Srpske za zaključke, u kojima se, između ostalog, pozivaju imenovani predstavnici iz Srpske da obustave odlučivanje iz domena evropskih integracija dok se ne uspostave uslovi da se te integracije odvijaju sa postulatima demokratije i vladavine prava, ništa drugo nego principijelno insistiranje na bazičnim pravilima na kojima i počiva Evropska unija.
- Kao prvo, ako se BiH odredila da pregovara o pristupanju članstvu u EU, time je u obavezi i prihvatiti njenu pravnu tekovinu. Nigdje u temeljnim principa o osnivanju EU nije navedeno da pojedinac, koji je pri tome i nametnut, a u slučaju BiH čak i nelegalno, ima puna prava nad zakonodavnom, sudskom i izvršnom vlasti - konstatovao je Kaluža.
On je dodao da čak EU teži raspodjeli vlasti i time jačanju nacionalnih institucija, zbog čega je potpuno apsurdno da se Narodna skupština Republike Srpske označi kao institucija koja predstavlja prijetnju ustavnom poretku i kao takva da djeluje antidejtonski, a sami zaključci kao takvi proizilaze iz samog Dejtonskog mirovnog sporazuma.
- Posebno sam iznenađen da je saopštenje podržala Delegacija EU, koja je, barem do sada, prilično trezveno i racionalno pristupala analizi procesa unutar BiH, ali pretpostavljam da je i na njih izvršen pritisak od ove "velike petorke" da bi dodatno legitimisali svoj pristrasni politički stav kroz jedinu zvaničnu instituciju koja predstavlja EU u BiH - rekao je Kaluža.
On je naglasio da je upravo najveći poraz zajedničkog saopštenja to da je Delegacija EU dopustila sebi da bude uvučena i izmanipulisana kroz dnevno-politički narativ koji je sve samo ne osnaživanje institucija na putu ka EU, a što je u stvari jedini zadatak Delegacije EU u BiH.
- EU je uistinu narušila svoj kredibilitet stavljanjem svog potpisa na ovako politički delegirano saopštenje i time kroz narušavanje povjerenja sebe udaljila od institucija za nekoliko koraka - zaključio je Kaluža.
Narodna skupština Republike Srpske usvojila je zaključak kojim ova institucija obavezuje Vladu Srpske da u roku od 30 dana uputi u proceduru zakon kojim bi bila uređena procedura razmatranja pitanja o kojima odlučuje Parlamentarna skupština BiH, kao i zaključke koji se odnose na informaciju o urušavanju pravnog poretka u BiH kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazuma.
U zajedničkom saopštenju ambasada SAD, Velike Britanije, Njemačke, Francuske i Italije, Delegacije EU u BiH navedeno je da "zaključci koje je usvojila Narodna skupština Republike Srpske predstavljaju ozbiljnu prijetnju ustavnom poretku zemlje i kao takvi su antidejtonski, te direktno podrivaju autoritet institucija vladavine prava na nivou BiH i put BiH ka evroatlantskim integracijama".