Јanjić: Pitanje novih pravilnika mora biti usaglašeno sa entitetskim nadležnim organima
On je istakao da se u procesu izrade i donošenja podzakonskih akata trebaju poštovati procedure predviđene zakonodavstvom, kao i da djelokrug rada ministarstva ne podrazumijeva samostalno djelovanje u bilo kom predmetu rada. Iz Ministarstva postoje najave za donošenje pravilnika o osposobljavanju kandidata za vozaca motornih vozila, Pravilnika o uslovima i načinu za dobijanje licence (predavač teoretske nastave, ispitivač teoretskog dijela ispita, ispitivač iz upravljanja motornim vozilima), Pravilnik o sticanju zvanja instruktora vožnje motornih vozila i Pravilnika o načinu i uslovima organizovanja ispita za vozaca motornih vozila, za koje nema saglasnosti od nadležnih organa Republike Srpske, koji te pravilnike treba da sprovedu.
- Za donošenje bilo kakvih odluka na nivou Ministarstava potrebno je obezbijediti širok koncenzus. Godinama već postoje određena otvorena pitanja koja su nastala kao posljedica nedorečenih zakonskih rješenja, često zato što su ista većinom nametnuta od strane tadašnjeg OHR, pa još uvijek imamo zakone iz perioda 2002.-2005. godina koji ni tada nisu, vjerovatno zbog brzine i načina donošenja, adekvatno obezbjeđivali proces provođenja ustavnih odredbi. Činjenica je da zakoni na snazi daju preširoka ovlašćenja ministru za donošenje istih. Јedno od takvih rješenja, nedovoljno razrađeno Zakonom o osnovima bezbjednosti saobraćaja na putevima u BiH, jeste i pitanje osposobljavanja vozača i polaganja ispita za vozače. Činjenica je da za predložena rješenja ovog ministarstva nije postignuta saglasnost entitetskih nadležnih organa. Oblast je sama po sebi komplikovana, a posljedice donošenja neusaglašenih rješenja mogu izazvati samo dodatne komplikacije u praksi i primjeni - rekao je Јanjić.
S obzirom na najavu donošenja propisa koji nisu izrađeni u adekvatnoj proceduri koja podrazumijeva aktivno učešće nadležnih organa, bez obzira na kvalitet izrađenih pravilnika, Јanjić izuzetno važnim smatra obavezu postizanja saglasnosti sa nadležnim entitetskim organima koji će propise i provoditi.
- U situaciji kad stanje bezbjednosti saobraćaja apsolutno nije na zadovoljavajućem nivou, svaka promjena mora biti pažljivo ispitana i usaglašena. U vezi sa navedenim pozivam ministra Edina Fortu da preispita postupanje i uloži dodatne napore da se materijali koje izrađuje ministarstvo usaglase sa nadležnim entitetskim organima. Јasno je da je ministar, po funkciji, nadležan za donošenje pravilnika, ali je isto tako jasno da je procedura izrade koja prethodi donošenju narušena ako u izradi ne učestvuju i predstavnici nadležnih organa. Apelujem da uložite napor i obezbijedite učešće nadležnih organa kod izrade podzakonskih akata u cjelini. Bilo koja oblast koja ne utiče samo na institucije na nivou BiH već je od uticaja na širu javnost može biti uređena samo ako postoji koncenzus svih nadležnih organa - zaključio je Јanjić.