Tadić: Krajnje je vrijeme da Tužilaštvo Republike Srpske počne štititi ustavno uređenje Srpske
Tadić ističe da je, u skladu sa Krivičnim zakonikom Srpske, propisano krivično djelo "napad na ustavno uređenje", za koje je predviđena kazna zatvora od dvije do 12 godina.
On postavlja pitanje šta su odluke Kristijana Šmita o suspenziji zakona Srpske, kao i političko-pravosudni progon predsjednika Republike zbog potpisivanja tih zakona, ako ne predstavljaju protivpravan pokušaj promjene ustavnog uređenja.
- Zar je nepoznato da ustavno uređenje Republike Srpske ne poznaje mogućnost da bilo ko onemogućava Narodnu skupštinu Republike Srpske da donosi zakone, odnosno predsjednika Republike da te zakone proglašava? - istakao je Tadić za Glas Srpske.
Ustav Republike Srpske, podsjeća, vlast dijeli na zakonodavnu, izvršnu i sudsku, a predsjednika Republike definiše kao predstavnika Republike koji izražava njeno državno jedinstvo.
- Јavnost zbog toga očekuje da i sudska vlast, uporedo sa ostalim granama vlasti, konačno počne da štiti ustavno uređenje Republike Srpske. Јavnost mora dobiti odgovor na pitanje koje svakodnevno postavlja, a koje glasi: "Kako je moguće da tužioci iz Sarajeva protivustavno i protivzakonito progone predstavnike Republike Srpske sa namjerom da na protivpravan način nametnu Šmitove protivpravne promjene ustavnog uređenja, a da tužioci iz Republike Srpske sve to nijemo posmatraju?" - zaključio je Tadić.