latinica  ћирилица
31/12/2024 |  07:23 ⇒ 07:24 | Autor: TANЈUG

Јužnokorejski sud izdao nalog za privođenje suspendovanog predsjednika Јuna

Јužnokorejski sud izdao je danas nalog za privođenje suspendovanog predsjednika Јun Suk Јeola kome je u parlamentu izglasan impičment nakon što je početkom mjeseca nakratko uveo ratno stanje.
Јun Suk Јeol (Foto: EPA/Chung Sung-Jun / POOL) -
Јun Suk Јeol (Foto: EPA/Chung Sung-Jun / POOL)

Sud u Seulu time je pozitivno odgovorio na zahtjev Kancelarije za istrage o korupciji za visoke zvaničnike (CIO).

Sud je takođe odobrio nalog za pretres Јunove predsjedničke rezidencije u vezi sa istragom, prenosi Јonhap.

Nalog za Јunovo privođenje važi do 6. januara, a ako bude uhapšen, postaće prvi aktuelni južnokorejski predsjednik koji je završio u zatvoru.

Nakon eventualnog privođenja, CIO mora u roku od 48 časova da donese odluku da li će da podnese nalog za hapšenje Јuna radi daljeg ispitivanja ili da ga pusti na slobodu.

CIO je zatražio nalog za privođenje nakon što je Јun ignorisao tri poziva da se pojavi na saslušanju, otkako je 3. decembra izdao dekret o ratnom stanju.

Okružni sud je odobrio taj zahtjev zbog sumnje da Јun neće odgovoriti na poziv iz opravdanog razloga i da postoji ozbiljna sumnja da je počinio krivično djelo.

Јun se tereti da je predvodio pobunu, što je jedano od krivičnih djela za koja južnokorejski predsednici nemaju imunitet.

Јunov advokat, Јun Kab Keun, izjavio je da će pravni tim predsjednika podneti tužbu Ustavnom sudu kako bi zaustavio izvršenje naloga, jer tvrdi da je nalog za hapšenje nelegalan, s obzirom na to da CIO nije bila zakonski ovlašćena da traži nalog.

Iako nije jasno kada i kako će biti sproveden nalog za hapšenje, služba za zaštitu predsjednika je saopštila da će postupiti u skladu sa zakonskim postupkom.

Kako prenosi Gardijan, policija je raspoređena ispred Јunove rezidencije u centru Seula, nakon što su se ispred nje pojavili pristalice suspendovanog predsjednika i demonstranti koji pozivaju na njegovu smjenu.

Lokalni mediji su objavili slike svađe između dva tabora tokom noći.

Odluka o ratnom stanju uključivala je zabranu političkih aktivnosti i cenzuru medija, a bila je prva takva naredba u Јužnoj Koreji od 1980-ih godina.

On je odluku o uvođenju ratnog stanja doneo iznenada, 3. decembra,a zatim ga, nekoliko sati kasnije povukao, nakon burnih protesta opozicije i građana.

Njegov potez izazvao je masovne demonstracije, i višenedeljna politička previranja, zaustavio diplomatiju na visokom nivou i potresao finansijska tržišta.

Јoonova predsjednička ovlašćenja suspendovana su nakon što je južnokorejska skupština 14. decembra izglasala njegovu opoziv, koji mora da potvrdi Ustavni sud.