Republika Srpska odoljela svim pritiscima - koliko su tome pomogli prijatelji u svijetu? (VIDEO)
U godini punoj izazova i Republika Srpska pojačala je svoju diplomatsku aktivnost. Predsjednik Srpske čak tri puta se sastao sa predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom. Prisustvovao je i veoma važnom diplomatskom forumu u Antaliji, gdje je razgovarao sa brojnim svjetskim liderima. Tradicionalno prijateljstvo sa Mađarskom i Viktorom Orbanom, potvrđeno je njegovim dolaskom u Banjaluku.
Ipak, jedan od najznačajinih događaja, koji bi Srpskoj tek mogao da donese brojne benefite, jeste prisustvo predsjednika Dodika Samitu BRIKS-a u Kazanju, smatraju analitičari.
- Što se BRIKS-a tiče, vjerujem da je to organizacija sa perspektivom, za razliku od EU, koja je organizacija na zalasku i koja je relikt hladnog rata i unipolarnog momenta, nastalog poslije pada Berlinskog zida - kaže naučni saradnik Instituta za evropske studije Stevan Gajić.
Srpskoj naruku ide i činjenica da multipolarni svijet, koji nude u BRIKS-u, ima sve više poklonika i u Evropskoj uniji. Tome u prilog govori jačanje suverenističkih snaga, od partije Mari le Pen u Francuskoj, preko njemačkog AFD-a, do pobjede Slobodarske partije u Austriji. I ne samo njih.
- Tu je čitav niz drugih partija koje imaju potencijal za bolje razumijevanje položaja Republike Srpske - kaže naučni saradnik Instituta za međunarodnu politiku i privredu iz Beograda.
Najviši zvaničnici Srpske, cijele godine, koristili su svaku priliku upravo da ukažu na položaj Republike Srpske i pogubno djelovanje Kristijana Šmita, koji se lažno predstavlja kao visoki predstavnik i svojim postupcima ugrožava, ne samo Srpsku, nego i evropsku budućnst BiH. Na to je više puta ukazivap predsjednik Srpske.
- Neopravdano smo stavljeni sada u fokus nekih krivaca i to traje predugo. Ne dozvoljavaju nam da se na neki način otrgnemo i krenemo dalje. Ali vjerujemo da možemo u vremenu koje dolazi da objasnimo tu situaciju i sami izgradimo odnos borbe za naša prava - rekao je Dodik u aprilu ove godine u Parizu.
Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović u Briselu je na početku ovog mjeseca takođe je ukazala na ove činjenice.
- Ma kako i naši evropski partneri bili često pritisnuti od nekih koji su neevropski partneri u svojim razmišljanjima, pa čak i neke zemlje članice EU imaju totalno drugačiji rezon od onoga koji bi trebalo da ima svaka članica Evropske unije, a to je da domaća struktura vlasti mora da obavlja svoj poslove. Da nema nikakvog intervencionizma, da nema nametanja zakona, jer to je nedopustvo u demokratiji, a samim time i u EU - rekla je Cvijanovićeva.
Blagi optimizam, kada je riječ o saradnji sa novoizabranom administracijom Evropske unije, dodatno je podgrijao pad njemačke vlade, koja je bila izrazito nenaklonjena Republici Srpskoj, a do vrhunca doveo pad demokratske administracije u Sjedinjenim državama i izbor Donalda Trampa za novog predsjednika, čija nas inauguracija očekuje 20. januara.
- Za razliku od demokrata, republikanci nikada nisu imali tu zagriženost u težnji da proizvedu željene efekte i nekakve ishode na ovom terenu, kao što je, recimo, bio slučaj sa Hilari Klinton, koja je rekla da će jedan od prioriteta biti ono što je zvala nezavršeni posao na Balkanu, što će reći unitarizacija BiH i priznanje nezavisnosti Kosova od strane Beograda - rekao je profesor Srđa Trifković.
Kakvi god da u budućnosti budu odnosi sa SAD i EU, jedno je sigurno - Srpska će podršku i zaštitu imati od dva važna garanta Dejtonskog sporazuma - Rusije i Srbije, sa kojom su veze i dodatno produbljene, potpisivanjem Deklaracije o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda.