Velika količina svjetlucavih algi se vratila na obalu Tasmanije (FOTO)
Fenomen, poznat kao "morske iskre" ili "crvena plima", izazvale su mase "noctiluca scintillans", ružičaste alge za koju stručnjaci tvrde da može da bude loša za životnu sredinu, uprkos lijepom izgledu, piše Gardijan.
Morska biološkinja sa Tehnološkom univerzitetu u Sidneju DŽen Metjuz rekla je da alge mogu da plutaju na površini zahvaljujući obliku balona.
- Postoje u malom broju i možda ih nećete vidjeti, ali kada ih imate u ogromnom obilju, tada počinjete da vidite ove crvene plime - rekla je ona.
Spectators on the shores of south-east Tasmania have been treated to a light show of a different kind these holidays, with a spectacular display of bioluminescent algae! #9News
— 9News Australia (@9NewsAUS) January 1, 2025
READ MORE: https://t.co/FUQTMM2SGg pic.twitter.com/xDDLxFSE3W
Ona je objasnila da sjaj plave boje nastaje usljed hemijske reakcije u strukturi zvanoj "scintillans" koja reaguje na kretanje, uključujući talase i taj naj način proizvodi svjetlost.
"Noctiluca scintillans"' je prvi put zabilježena u Australiji 1860. godine, ali se smatrala rijetkim prizorom sve do 1990-ih, kada je došlo do širenja algi.
Metjuz je upozorila da prisustvo ove alge može da bude štetno za morski ekosistem jer se "noctiluca scintillans" hrani planktonima.