latinica  ћирилица
02/01/2025 |  18:17 ⇒ 03/01/2025 | 07:24 | Autor: RTRS

Srpska i Srbija neće osjetiti posljedice prekida tranzita ruskog gasa preko Ukrajine (VIDEO)

Republika Srpska i Srbija neće osjetiti posljedice prekida tranzita ruskog gasa preko Ukrajine, jer se snabdijevaju preko Balkanskog i Turskog toka. Svake godine preko njega se isporučuje otprilike 14-15 milijardi kubnih metara u Rumuniju, Grčku, Sjevernu Makedoniju, Srbiju,BiH i Mađarsku.
Gasovod (Foto: EPA/TOMS KALNINS) -
Gasovod (Foto: EPA/TOMS KALNINS)

Direktor "Sarajevo gasa" Nedeljko Elek naglašava da veliku ulogu igraju i veoma dobri odnosi predsjednika Republike Srpske sa predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom, što je rezultiralo najpovoljnijom cijenom u Evropi. Međutim veliki udar očekuje državljane evropskih zemalja.

To je potvrdila i ministarka spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova koja kaže da će korist od prekida tranzita imati Amerika. Iz Evropske komisije navode da je snabdijevanje obezbjeđeno alternativnim rutama preko Njemačke i Italije.

Prekid tranzita ruskog gasa preko Ukrajine direktno će oslabiti ekonomski potencijal Evrope, a najveći udar pretrpjeće džepovi njenih građana, kaže portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije, Marija Zaharova. Ističe da će evropske zemlje direktno snositi posljedice "američke strategije".

- Odgovornost za obustavu tranzita ruskog gasa preko Ukrajine je u potpunosti na SAD, marionetskom kijevskom režimu i vlastima EU koje su zarad finansijske podrške američkoj privredi žrtvovale blagostanje svojih građana - rekla je Zaharova.

Slovački premijer Robert Fico upozorava da zaustavljanje tranzita, značajno ugrožava ovu zemlju, ali i kompletnu EU. Prve pritiske osjetila je i Moldavija kojoj prijete restrikcije.

- U svjetskoj politici apsolutno važi da nije važno da li slonovi vole ili se bore - trava uvijek pati. Ne želim da Slovačka bude takva trava, kakvu vidimo ovih dana kada je zaustavljen tranzit gasa kroz Ukrajinu, što će imati drastične posljedice na sve nas u Evropskoj uniji, ali ne i na Rusku Federaciju - naveo je Fico.

- Bilo da je riječ o Slovačkoj ili drugim evropskim zemljama, raspad saradnje u oblasti prirodnog gasa s Rusijom ih primorava da traže alternative. Međutim, ovaj proces će dodatno zaoštriti konkurenciju među njima. Tokom proteklih nekoliko dana, potencijalni prekid tranzita gasa preko Ukrajine već je izazvao nastavak povećanja cijena prirodnog gasa, kao i cijene električne energije širom Evrope - pojasnio je profesor sa Instituat za regionalno i globalno upravljanje i Pekinškog univerziteta za inostrane studije Cui Hongijan.

Iz Brisela tvrde da imaju alternativu za ruski gas, koji će, kako navode, nadomjestiti uvozom tečnog gasa, sa zaliha i gasovodima koji nisu ruski.

- Postoje alternative, ali one su obično skuplje od ruskog gasa. A to bi moglo da utiče na troškove života, ali i na industriju - naveo je analitičar Centra za evropsku politiku Ludvih Lusberg.

S druge strane, Srbija, kao i Republika Srpska i BiH, oslonjene su na Balkanski tok. Energetskoj bezbjednosti građana Srpske doprinose i izuzetni odnosi predsjednika Dodika i Vladimira Putina, čiji je proizvod najpovoljniji gas u Evropi, kaže direktor "Sarajevo gasa" Nedeljko Elek.

- Zaštićeni smo i time što smo vezani za transport preko Turskog toka odnosno Balkanskog, tako da prema nama neće biti sigurno nekih problema, odnosno nikakvih. Ovo može uticati na rast cijena na berzi, ali opet kažem, mi smo vezani za naftnu formulu i ja očekujem da ćemo mi u prvom kvartalu januara doći do blagog sniženja cijena - istakao je Elek.

- Za Slovačku će to biti izuzetno teško. Izuzetno teško našim prijateljima, mi u ovom trenutku ne možemo lako da pomognemo, ali ako mogu određene količine preko Mađarske da dobiju, ako mogu da stignu preko Balkanskog toka ili Turskog toka, mi ćemo biti pouzdan provajder, pouzdan prenosilac tog gasa i za naše slovačke prijatelje - izjavio je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.

Starim gasovodom kroz Ukrajinu snabdijevala se i Češka, kao i Austrija i Italija koje kako tvrde, imaju druge opcije. Bio je to alternativni pravac i Mađarskoj, kao i Srbiji.