Dan Republike Srpske
latinica  ћирилица
03/01/2025 |  13:58 ⇒ 16:09 | Autor: SRNA

Pavlović: Šmit se sve bezočnije ponaša kao nacistički njemački gaulajter

Direktor Centra za društveno-politička istraživanja /CDPI/Republike Srpske Dušan Pavlović rekao je da se njemački diplomata Kristijan Šmit sve otvorenije i bezočnije ponaša kao nacistički njemački gaulajter, što možda i ne treba da čudi shodno njegovoj otvorenoj i od njemačkih medija dokazanoj pripadnosti i podršci nacističkim strukturama u svojoj matičnoj zemlji.
Dušan Pavlović - Foto: SRNA
Dušan PavlovićFoto: SRNA

Pavlović je rekao da više čudi i zabrinjava otvorena podrška ovakvim "manirima" i djelovanju njemačkog diplomate od američkog ambasadora u BiH Majkla Marfija i zvanične Njemačke, matične države ovog gaulajtera u pokušaju.

Prema njegovim riječima, objava na sajtu OHR-a Šmita, koji nije imenovan Rezolucijom Savjeta bezbjednosti UN, a kojom jednostrano želi da poništi zaključke Narodne skupštine Republike Srpske, predstavlja ozbiljno kršenje osnovnih principa međunarodnog prava, kao i Okvirnog sporazuma za mir u BiH.

Ovaj čin, dodao je Pavlović, ugrožava ne samo ustavni poredak BiH, već i integritet međunarodnog ugovora koji je ključan za očuvanje mira i stabilnosti u regionu.

- Dejtonski sporazum i svi njegovi aneksi imaju jedinstven status međunarodnog ugovora koji je obavezujući za sve ugovorne strane. Sporazum je verifikovan i od Savjeta bezbjednosti UN usvajanjem Rezolucije 1031, čime je potvrđen ne samo značaj Sporazuma, nego je i proklamovana i međunarodna obaveza poštovanja Dejtonskog sporazuma /i svih aneksa koji takođe imaju međunarodno pravni status/. Ugovorne strane, Republika Srpska i FBiH, zadržavaju posebna prava i obaveze u odnosu na tumačenje i sprovođenje Sporazuma", objavljeno je u dokumentu CDPI "Izazovi srpske javne politike - na šta je podsjetio Pavlović.

Pavlović je istakao da Aneks četiri tog sporazuma, takođe međunarodni sporazum koji ima funkciju Ustava BiH, garantuje autonomiju entiteta, kao i ravnopravnost tri konstitutivna naroda.

- Narodna skupština Republike Srpske, kao najviše zakonodavno tijelo Srpske, u skladu sa ustavnim nadležnostima i obavezama kao jedne od ugovornih strana, ima pravo i dužnost da štiti ustavni i pravni poredak Republike Srpske, koji je direktno utemeljen na Aneksu četiri. Njena odluka da usvoji zaključke kojima se brani međunarodnopravni status Okvirnog sporazuma za mir u BiH nije samo legitimna, već i obavezujuća, jer Republika Srpska ima međunarodnu obavezu da štiti integritet i primjenu svih dijelova ovog sporazuma - naglasio je Pavlovvić.

On je rekao da je djelovanje Šmita kojim želi da poništi akte Narodne skupštine Srpske, u direktnoj suprotnosti sa osnovnim principom međunarodnog prava pacta sunt servanda, koji utvrđuje da se svi ugovori moraju poštovati u dobroj vjeri.

- Šmitov čin narušava pravnu ravnopravnost ugovornih strana, krši ustavnu strukturu BiH i predstavlja atak na zakonodavnu autonomiju Narodne skupštine Republike Srpske. Tim činom ovaj njemački diplomata vrši diskriminaciju Srba, jednog konstitivnog naroda u BiH i njegova zagarantovana prava u međunarodnom sporazumu tj. Aneksu četiri, odnosno ugrožava sam princip ravnopravnosti naroda u BiH - naglasio je Pavlović.

On smatra da Njemačka, kao matična Šmitova zemlja, snosi značajan dio odgovornosti za njegove postupke.

- Koristeći njemački diplomatski status i podršku svoje vlade, Šmit je djelovao protivno međunarodnom pravu i narušio ustavni poredak BiH. Njemačka je, kao jedna od država koje trebaju aktivno da podržavaju sprovođenje Okvirnog sporazuma za mir u BiH, u obavezi da osigura da njeni predstavnici ne postupaju protivno međunarodnim pravnim normama - rekao je Pavlović.

On je istakao da ovakvi postupci Njemačke mogu biti okarakterisani kao saučesništvo u kršenju obavezujućeg međunarodnog sporazuma, čime se direktno ugrožavaju suverenitet i ustavni poredak BiH.

Osim toga, dodao je on, akcije koje narušavaju principe iz Dejtonskog sporazuma predstavljaju oblik neokolonijalnog odnosa prema BiH, što je neprihvatljivo u savremenim međunarodnim odnosima.

NjEMAČKA SE MORA ЈAVNO DISTANCIRATI OD ŠMITA

- Kako bi ispravila ovu, za nju veoma komprimitujuću situaciju, Njemačka mora preduzeti konkretne korake: Prvo, javno se distancirati od postupaka Kristijana Šmita koji su u suprotnosti sa Okvirnim sporazumom za mir u BiH. Drugo, povući podršku njegovim odlukama koje narušavaju ustavni poredak BiH i prava entiteta. Treće, preispitati diplomatski status Šmita i obezbijediti da njegovo buduće djelovanje bude u skladu sa međunarodnim pravom. Četvrto, obezbijediti garancije svim stranama u BiH, uključujući Republiku Srpsku, da će poštovati i podržavati primjenu Okvirnog sporazuma za mir u BiH u njegovom izvornom obliku - rekao je Pavlović.

On je istakao da Republika Srpska, kao jedna od ugovornih strana Okvirnog sporazuma za mir u BiH, ima ne samo pravo, već i obavezu da se dosljedno pridržava i štiti ovaj međunarodni mirovni sporazum, uključujući sve njegove anekse, koji takođe imaju međunarodnopravni status.

- Njeno djelovanje /Srpske/ u ovom kontekstu predstavljaju legitimnu i pravno utemeljenu reakciju na pokušaje narušavanja ustavnog poretka i autonomije - rekao je Pavlović.

On je naglasio da Okvirni sporazum za mir u BiH nije samo istorijski dokument koji je okončao oružani sukob, već i pravni temelj koji obezbjeđuje mir, stabilnost i ravnopravnost u BiH.

- Kršenje njegovih odredbi od bilo kog aktera – bilo domaćeg ili međunarodnog – predstavlja opasnost za cijelu zemlju i region. U tom smislu, Republika Srpska predstavlja možda i ključni faktor stabilnosti u BiH, ali i regionu kroz svoju trodecenijsku borbu za očuvanje i pravilnu primjenu ovog međunarodnog mirovnog sporazuma - rekao je Pavlović.