Zločin bez kazne - 32 godine od stradanja Srba u Kravici (FOTO/VIDEO)
Parastosu ubijenim Srbima prisustvovali su porodice žrtava, premijer Republike Srpske Radovan Višković, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Danijel Egić, izaslanik srpskog člana i predsjedavajuće Predsjedništva BiH Boško Tomić, potpredsjednik Narodne skupštine Petko Rankić.
- Sud i Tužilaštvo BiH ponovo vrše zločin nad Srbima ubijenim u svojim domovima u Kravici na pravoslavni Božić 1993. godine, jer su ih proglasili legitimnim vojnim ciljem i nikoga za to nisu procesuirali - rekao je Višković.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić izjavio je danas da ratni zločin počinjen nad Srbima u Kravici na pravoslavni Božić 1993. godine nikada ne smije da bude zaboravljen i da iz njega srpski narod treba da izvuče pouku da može da vjeruje samo sebi.
Predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske Radan Ostojić rekao je da je u Kravici na pravoslavni Božić 1993. godine počinjen monstruozan zločin nad Srbima za koji niko nije odgovarao, te da su Srbi dužni da upozoravaju na apsurdnost BiH i njenog pravosudnog sistema.
- Srpski narod u Podrinju stradao je u Drugom svjetskom i u Odbrambeno-otadžbinskom ratu. Јedni te isti ljudi stradaju dva puta, jednom neposredno od dželata koji izvrši zločin, a drugi put od sistema države u kojoj se živi - rekao je Ostojić.
Predsjednica Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Bratunac Radojka Filipović istakla je da je Kravica simbol stradanja Srba u 20. vijeku, te poručila da zločini ne smiju ostati nekažnjeni i da se zločinci ne smiju kretati slobodni ovim prostorima ako se želi mir, suživot i tolerancija u BiH.
- Tokom cijelog 20. vijeka postojala je genocidna namjera da Srbi nestanu sa ovih prostora. Sama činjenica da je Kravica napadnuta na najveći pravoslavni praznik Božić govori u prilog tome - rekla je Filipovićeva.
Pomen se služio za 163 Srba iz Kravice i susjednih zaselaka nastradalih u Odbrambeno-otadžbinskom ratu, od kojih su njih 49 ubile muslimanske snage iz Srebrenice, 7. januara 1993. godine.
Odata je počast i položeno cvijeće uz spomen-krst u Kravici za 3.267 poginulih srpskih civila i boraca iz srednjeg Podrinja i Birča.
Etničko čišćenje u srednjem Podrinju započeto je u aprilu 1992. godine uništavanjem svega što je srpsko.
Muslimanske snage iz Srebrenice pod komandom Nasera Orića, uz pomoć jedinica sa bratunačkog, vlaseničkog i zvorničkog područja nastavile su progon, ubistva i uništavanje srpskog stanovništva i imovine tokom cijele 1992. i početkom 1993. godine.
Ni 32 godine od srpskog stradanja niko nije odgovarao za ubistva i zločine u Kravici, kao ni za ostale zločine u velikom broju srpskih sela u srednjem Podrinju, izuzimajući dvojicu Bošnjaka koji su osuđeni za tri pojedinačna ubistva na području Bratunca.