Evropska unija suočena s brojnim izazovima - prijeti li joj i energetska kriza?
Dvije najmoćnije zemlje Evropske unije, i u političkom, ekonomskom i vojnom smislu, proživljavaju možda nikad neizvjesnije dane. U slučaju Francuske, možemo slobodno reći i godine. U Njemačkoj ta kriza traje nešto kraće. Nekada sinonimi stabilnosti i razvoja, danas samo figure na globalnoj političkoj ploči. Krizu mnogi vide kao rezultat loše politike prema ratu u Ukrajini i Ruskoj Federaciji.
- Generalno obje države pokazuju pogubnost politika EU i zapada i pokazuje da ne samo ove dvije države, nego da je i EU na čelu sa njima praktično izgubila i identitet i politički autoritet, da je potpuno skrajnuta sa političke scene - dodaje bivši diplomata Zoran Milivojević.
Istraživanja pokazuju da u Francuskoj skoro dvije trećine stanovništva ima negativan stav prema predsjedniku Makronu, a većina Francuza zahtijeva nove predsjedničke izbore 2025. godine, odnosno dvije godine prije ustavnog roka.
- Počev od januara ove godine u Francuskoj su bili protesti vezani za penzionu reformu, zatim loš rezultat predsjednikove partije na evropskim izborima, nakon čega su uslijedili prijevremeni parlamentarni izbori, vanredni - dodaje ambasador BiH u Parizu Bojana Kondić Panić.
U septembru je Mišel Barnije dobio povjerenje za sastav nove vlade, u decembru je ta vlada pala. Prva kojoj je izglasano nepovjerenje još od 1962. godine, kada je na čelu Vlade bio Žorž Pompidu. Istovremeno, u Bundestagu je izglasano nepovjerenje Olafu Šolcu. Dok Francusku potresa i ekonomska kriza, Njemačka se još drži na nogama.
- Stopa nezaposlenosti u Njemačkoj pored svih parametara koje imamo i dalje je jedna od najnižih u evrozoni, i dalje jedna od najnižih u EU. Tek tri države EU imaju nižu stopu nezaposlenosti od države Njemačke - ističe ekonomista iz Njemačke Siniša Gajić.
Panićeva navodi da se Francuska već niz godina suočava sa velikim deficitom i javnim dugom, sa smanjivanjem životnog standarda stanovništva, sa inflacijom koja trenutno stagnira ali koja je značajna i uopšte životni standard stanovništva se stalno smanjuje i mnogo utiče naravno i na privredna kretanja.
A utiče i na ostatak Evrope. Investiciona banka Goldman Saks predvidjela je da će obje zemlje – dvije najveće ekonomije u eurozoni – zabilježiti privredni pad u 2025. Tako će i mnoge manje razvijene zemlje trpiti privrednu štetu.
- Ako je Srbija recimo zavisna 65, 70 odsto u ekonomiji u toj srazmjeri će trpiti štetu u kojoj tu štetu bude imala Njemačka kao vodeći ekonomski partner za Srbiju. To isto važi i za BiH i za region - dodaje Milivojević.
Spoljnopolitički komentator Miroslav Stojanović dodaje da je ekonomska situacija u Njemačkoj, direktno odražava i na nas, jer je broj njemačkih firmi ovdje, neke od njih neposredno zaista zavise od situacije u automobilskoj i metalskoj industriji.
A posebni izazovi su pred njemačkom auto-industrijom. Najave Donalda Trampa da će uvesti carine na robu iz Evropske unije nikako ne idu u prilog njemačkoj industriji. Tu je svakako i drugi veliki igrač, Kina.
- Analize kažu da njemačka ekonomija zavisi najviše od svih velikih industrijskih država od kineskog partnera. Taj kineski partner kroz svoj manji uvoz iz Njemačke čini dobrim dijelom usporavanje ovog ekonomskog razvoja Savezne države Njemačke - dodaje Gajić.
Francuska je već dobila novu, kakvu-takvu vladu, Njemačku tek očekuju izbori. Donald Tramp se u Bijelu kuću vraća 20. januara. Sa globalističkim apetitima SAD, Evropi i Evropskoj uniji, bez jakih glavnih aktera, ne piše se dobro.