Najveće gusle na svijetu krase strop Vasojevića kuće u Etno selu "Stanišići" (VIDEO)
Realizacija ideje koja se rodila spontano tekla je glatko. Drvo crne lipe za desetak dana oblikovano je u instrument, međutim borba da uđu u Ginisovu knjigu rekorda traje godinama.
Guslar Vukan Đuka, kaže da je izvodio komisiju, ispoštovao sve procedure koje su od njega tražene, čak obezbijedio i 8.000 funkti, ali odgovor za realizaciju da projekat uđe u Ginisovu knjigu rekorda, nije dobio.
Dok čekaju zasluženu slavu gusle - simbol burne srpske istorije, tradicije i epske poezije, krase strop Vasojevića kuće u Etno selu "Stanišići" u Bijeljini. Na njima su izrezbareni likovi Filipa Višnjića i Kosovke djevojke.
Duborezac Dušan Stevanodvić, kaže da su se balkanski narodi grčevito borili da gusle uđe kao njihov brend.
Đuka dodaje, da kada su gusle zvanično ušle u UNESKO-v zaštićeni srpski brend, onda su još pokušali da ih stave u Ginisovu knjigu da budu na nivou koje i zaslužuju.
Vukan Đuka već pet decenija pjeva uz gusle, ali ih i pravi. Brojao je do 300, a onda prestao.
Kaže se da bez gusala razgovora nema, a tamo gdje se gusle ne čuju, da su gluvi kuća i ljudi. Ljubav prema ovom drevnom instrumentu koji je utjeha u nevolji, a radost u životu od 2002. godine u Bijeljini ljubomorno čuva dvadesetak guslara okupljenih u Udruženju "Filip Višnjić". Održavaju festivale, a mlade poučavaju sviranju gusala. Dok se u svijetu istorija uči iz knjiga, Srbi je pjevajući uz gusle vijekovima prenose sa koljena na koljeno. Manastiri, gusle i gudalo - to je srpsku vjeru sačuvalo.