"Јedina šansa za NIS - nova američka administracija"
Odlazeća američka administracija na čelu sa DŽozefom Bajdenom desetak dana pred kraj mandata dala je sve od sebe uvođenjem sankcija NIS-u da stane između Srbije i Ruske Federacije.
Rusko- srpski odnosi najbitniji
Predstoji nam razgovor sa novom američkom administracijom koja bi mogla da promijeni ovu odluku i naravno sa ruskom stranom.
- Sankcije koje se uvode podrazumijevaju da apsolutno ni jedan procenat ruskog udjela unutar kompanije NIS ne može da bude. Dakle, ruski kapital mora apsolutno da se poviuče. Što se tiče ruskog menadžmenta i radnika unutra NIS-a ostala je mogućnost uvođenja sankcija ponaosob i njima kao fizičkim licima, kao i da se ruski menadžment potpuno promijeni - kaže Obrknežev.
Po najavama koje za sada postoje, Obrknežev kaže da se govori o otkupljivanju ruskog udjela od srpske strane, ali pitanje transakcija vezanih za Rusku Federaciju bilo bi pod kontrolom Amerike.
- Takođe riječ je i o uvođenju sankcija kompanijama koje bi potencijalno mogle da posluju s učestvovale ako bi se baržama uvozila sirova ili prerađena nafta i takva isporučivala u Srbiji. To se odnosi i na luke, terminale na Dunavu, željeznice… Јednostavno je nemoguće da se nastavi dalje poslovanje NIS-a ukoliko se posluje direktno ili indirektno sa ruskom stranom - objašnjava Obrknežev.
Tramp bi mogao da promijeni odluku
Određenu nadu daje nam, kaže on, nova američka administracija koja 20. januara stupa na scenu, i mogućnost da bi ove sankcije u pregovorima sa novom administracijom Amerike mogle da se ublaže.
Ono što je bitno zaključuje on, to je da će Srbija već sada početi razgovore o ovom pitanju i sa administracijom Donalda Trampa i posebno sa ruskom stranom jer oduzimanje nečije imovine nije u srpskom maniru. Kako i na koji način bi se situacija odvijala, ne zna se, s obzirom da postoji formulacija koja može da se tumači tako da Srbija ni novac ne bi mogla da prebaci Rusima za njihov udeo. Ali to treba tek da se razjasni.
Vučić je najavio da je Srbija u aktu prenotifikacije dobili mnogo objašnjenja i da će ta objašnjenja nastaviti da primamo i u razgovoru sa najvišim američkim zvaničnicima, Vermom O Brajanom i svim ostalima koji su gosti u Beogradu.
Najstrože sankcije do sada
Amerika zahtijeva potpuni izlazak ruskog kapitala iz NIS-a, odnosno da ne dozvoljavaju da procenat ruskog kapitala od 49 odsto, ostane ni umanjen, izjavio je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, pošto je američko Ministarstvo finansija oglasilo da su SAD uvele sankcije protiv naftne kompanije NIS.
Vučić je najavio da će Srbija odmah da pristupi planu vlasničke transformacije, ali koji će na kraju morati da odobri Amerika. Za sve operacije ima rok od 45 dana, tačnije do 12. marta.
Predsjednik Srbije je takođe napomenuo i da će od dolazeće američke administracije, koja stupa na dužnost 20. januara, tražiti da razmotri ovu odluku još jednom, ali i da će razgovarati sa predsjednikom Ruske federacije Vladimirom Putinom o ovome, ali i sa Kinom.