latinica  ћирилица
14/01/2025 |  14:43 ⇒ 14:51 | Autor: SRNA

Konferencija o Tesli u Njujorku - predstavljeni projekti koji podstiču inovativno razmišljanje

U Njujorku je održana 13. Međunarodna konferencija o nasljeđu Nikole Tesle na kojoj su poštovaoci ovog srpskog naučnika predstavili iskustva i projekte kojima se podstiče inovativno razmišljanje, posebno kod mladih.
Njujork-konferencija o Tesli - Foto: SRNA
Njujork-konferencija o TesliFoto: SRNA

Poštovaoci srpskog naučnika Nikole Tesle iz Amerike, Evrope, Australije i Indije okupili su se tradicionalno prve subote nakon pravoslavnog Božića na konferenciji u njujorškom hotelu Njujorker, saopšteno je iz Tesline naučne fondacije.

Na prvoj panel-diskusiji, koju je vodila izvršni direktor Tesline naučne fondacije Ešli Redfern, bilo je riječ o uvođenju kulture nauke u obrazovne sisteme koja uključuje tehnologiju, inženjering, matematiku i umjetnost, kao metode za podsticanje interesovanja mladih za bavljenje naukom.

Da se Teslino nasljeđe čuva i kroz kulturnu diplomatiju pokazali su učesnici panela "Kulturna diplomatija kroz umetnost i tehnologiju", od kojih su prisutni mogli da čuju o vezi između Tesle i muzike, o digitalnoj umjetnosti koja je omogućena Teslinima otkrićima i o samom njemu kao inspiraciji za umjetnike.

Profesor Kristen Iversen sa "Sinsinati" univerziteta govorila je o Teslinim dostignućima koje je ostvario u američkoj državi Kolorado, gdje je sa Vestighausom pokrenuo prvu komercijalnu elektranu na principu naizmjenične struje i eksperimentisao sa bežičnom tehnologijom.

Doktor Saurav Agraval iz Indijskog ekonomskog savjeta govorio je o ekonomiji mira i podvukao je paralelu između Mahatme Gandija i Nikole Tesle i temeljima njihovih ideja o miru među ljudima.

Ovo je bila prilika i za dodjelu nagrada, najveće priznanje Tesline naučne Fondacije "U duhu Tesle" dodijeljeno je posthumno Miroslavu Majklu Đorđeviću, osnivaču Fondacije "Studenica", za višedecenijsku pomoć i stipendiranje mladih, za oblikovanje budućnosti Srbije kroz ulaganje u znanje i unapređenje nauke i umjetnosti.

Medalju za zalaganje dobila je i advokat Dušica Protić iz Njujorka, a veliku plaketu za doprinos u promociji srpske dijaspore u Americi i podršku brojnim projektima u SAD dobila Јovana Nedić, prvi savjetnik u Ambasadi Srbije u Vašingtonu, kao i Radovan Ždrale, autor velikog broja knjiga i skulptura o Tesli.

Dobitnik velike plakete je i Redžep Memišević za opsežno istraživanje o Tesli i rekonstrukciju lika njegove majke pomoću vještačke inteligencije, izdavačka kuća "Prometej" za veliki broj knjiga, a uručene su i posebne nagrade.

Predstavnici "Nikola Tesla" klubova iz Amerike i Srbije, koji rade pod patronatom Tesline naučne fondacije, diskutovali su o radu klubova, a ovaj panel otvorila su djeca iz Srpskog kulturnog centra u San Dijegu u Kaliforniji predstavom "Put Nikole Tesle".

Prikazani su i kratki videi koji su bili jedna od aktivnosti klubova u prethodnoj godini, kao deo projekta "Nove generacije kao ambasadori kulture".

Učenici su kroz radove prikazali bogatstvo svojih lokalnih kultura, ali i važnost očuvanja prirodnih resursa i naučnih dostignuća, s posebnim naglaskom na značaj Nikole Tesle.

O značaju gusala i epske poezije govorila je Milica Savić, akademski slikar iz Beograda i direktor Sektora umetnosti i tehnologije Tesline naučne fondacije.

Vajari Sten Vats i Andrej Sledkov iz Amerike govorili su o Tesli kao inspiraciji da naprave tri velike skulpture.

Učesnicima konferencije o Tesli se obratila i Јovana Nedić, prvi savjetnik u Ambasadi Srbije u Vašingtonu, koja je govorila o vezama matice i dijaspore koje ambasada podstiče na mnogobrojne načine.

Ovom prilikom direktor Sektora preduzetništva Branislava Simanić i predsjednik Tesline naučne fondacije Nikola Lončar potpisali su Memorandum o saradnji kojim je iskazana namjera o zajedničkoj organizaciji aktivnosti u slavu i čast Teslinog lika i djela, prvenstveno imajući u vidu primjenu njegovih pronalazaka u srpskoj privredi.

Generalni konzul Srbije u Njujorku Vladimir Božović istakao je trajnu relevantnost Teslinog nasljeđa, ne samo u kontekstu njegovih izuzetnih naučnih dostignuća, već posebno u domenu etike, duboko ukorijenjene u njegovom vaspitanju i vrijednostima - časti, integriteta, hrabrosti i požrtvovanosti.