Dan Republike Srpske
latinica  ћирилица
14/01/2025 |  18:23 ⇒ 19:47 | Autor: RTRS

Hitne konsultacije Moskve i Beograda; Lavrov: SAD i EU zavrću ruke Srbiji tražeći od nje da izda Rusiju (VIDEO)

Srbija i Rusija započeće hitne konsultacije kako bi na najbolji mogući način riješili problem nastao uvođenjem sankcija Naftoj industriji Srbije od odlazeće američke administracije. Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov naglasio je da Amerika i EU na sve moguće načine pritišću Srbiju kako bi poklekla i uvela sankcije Rusiji. U Beogradu su o tome razgovarali predsjednik Aleksandar Vučić i ruski ambasador u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko. Dok se Srbija, ali i Zapadna Evropa suočavaju sa energetskom krizom, Republika Srpska za sada, nema poteškoća u snabdijevanju.
Postavljanje cijevi za gasovod (foto: EPA-EFE/VASSIL DONEV) -
Postavljanje cijevi za gasovod (foto: EPA-EFE/VASSIL DONEV)

Rukovodstvo Srbije nastavlja sa traganjem za najboljim rješenjem za situaciju izazvanu sankcijama koje je američka administracija uvela Naftnoj industriji Srbije. Nakon razgovora sa američkim diplomatama u Beogradu, predsjednik Vučić sastao se i sa ruskim ambasadorom Aleksandrom Bocan-Harčenkom. Zatražio je otpočinjanje konsultacija i održavanje brojnih sastanaka o funkcionisanju NIS-a. Isto to zatražila je i ruska strana, potvrdio je šef diplomatije Sergej Lavrov. Moskva i Beograd su u stalnom kontaktu.

- Amerika i EU zavrću ruke Srbiji tražeći od nje da izda Rusiju. Administracija odlazećeg američkog predsjednika želi da napakosti i Srbiji i administraciji Donalda Trampa. Situacija čak i sa pravnog stanovišta zahtijeva hrabre odluke - kaže Lavrov.

Јoš nisu poznati uslovi Sjedinjenih Američkih Država, kao ni to da li će i ko otkupiti udio Gasproma i da li će Rusi pristati na prodaju svog udjela u NIS-u. Srbija ima dovoljne količine rezervi nafte i gasa, ali će se sankcije i te kako odraziti na privredu.

- Možete doći u situaciju da ne možete da punite gorivo na beogradskom aerodromu jer ne smijete da kupujete kerozin. Možda onaj seljak sa karticom neće moći da plati na pumpama NIS-a. 80 odsto veleprodaje je NIS a 60 odsto maloprodaje NIS-a, prema tome tu se direktno ugrožava naš interes - navodi Dušan Bajatović direktor "Srbijagasa".

Ministar rudarstva i energetike Srbije održala je sastanak sa članovima Udruženja naftnih kompanija, a sa radom je počela i Radna grupa za praćenje situacije sa NIS-om, koju je formirala Vlada.

- Svakako je jako bitno da NIS nastavi da posluje neometano što smo i konstatovali ali i da sa te strane imamo sve informacije, kako sa tržišta tako i od strane kompanije da to bude i u prelaznom periodu neometano - ističe Dubravka Đedović Handanović ministarka rudarstva i energetike Srbije.

Rusija je u NIS ušla još 2008. godine i od tada je većinski vlasnik kompanije. Niko nema dilemu da su sankcije usmjerene direktno na Rusiju i njeno slabljenje, ali mnogi smatraju da će ove sankcije imati samo kontraefekat.

- Postoji jedno jedino čisto rješenje a to je da praktično ruskog vlasništva nema u NIS-u, da Srbija to preuzme a to ima i političke i ekonomske i svake druge implikacije vezano za odnos Srbije i Rusije. Tako da nije to povoljno rješenje - ističe Ljubodrag ekonomista.

Problema sa energentima za sada nema u Republici Srpskoj. Snabdijevanje tečnim energentima i gasom potrošača je uredno i nema nagovještaja da bi moglo doći do poremećaja na tržištu.

- Јoš uvijek ni najavljene sanckije prema NIS-u u Srbiji nisu definisani ni kada će i da li stupiti ni na koji način će one biti u metodološkom smislu realizovane. Mi nemamo sada najava da bi to moglo bilo kako da pogodi Republiku Srpsku i mislim da mi to ničim ni ne zaslužujemo - kaže Petar Đokić ministar energetike i rudarstva Republike Srpske.

Pojašnjava da Srpska ima veoma malu potrošnju gasa, a Federacija BiH znatno veću. Federaciji je kaže godišnje potrebno oko 350 miliona kubnih metara gasa, a Srpskoj 51 milion.

- Što se tiče samog gasnog sektora, mi smo kao kompanija Gas-Res potpisali već ugovor sa kompanijom Gasprom Eksport za 2025. godinu, utvrdili i nominovali već količine naših kupaca i za sada snabdijevanje prirodnim gasom ide nesmetano - rekao je Nikica Vranješ v. d. direktora "Gas-Res".

Posljednje u nizu sankcije koje su SAD u petak uvele Rusiji i naftnoj industriji te zemlje, dovele su do toga da je svjetska cijena nafte dostigla najviši nivo u posljednjih četiri mjeseca. Prema podacima sa berzi, cijena nafte brent je u jednom trenutku porasla na 81 dolar po barelu.