latinica  ћирилица
16/01/2025 |  18:39 ⇒ 22:20 | Autor: RTRS

FBiH: Usvojen Prijedlog zakona o Јužnoj interkonekciji nakon intervencije američke Ambasade (VIDEO)

Dom naroda Parlamenta Federacije BiH usvojio je Prijedlog zakona o Јužnoj interkonekciji. Nakon intervencije američke Ambasade u BiH i ambasadora Majkla Marfija, Klub Bošnjaka je "progurao" ekspresno Prijedlog zakona na vrh dnevnog reda današnje sjednice, iako je ta tačka bila posljednja. I Amerikanci, ali i bošnjački delegati, otvoreno su poručili da time žele da smanje ruski uticaj u BiH. Iako je Prijedlog zakona usvojen, sve je i dalje u rukama srpskih kadrova u Savjetu ministara, odnosno ministra Staše Košarca. A iz Srpske je davno poslata poruka - bez Istočne, neće biti ni Јužne interkonekcije.
Dom narod Parlamenta FBiH - Foto: RTRS
Dom narod Parlamenta FBiHFoto: RTRS

Sjednica nije ni počela, a instrukcije iz američke ambasade su stigle. I to javno. Na decembarskom zasjedanju federalnog Predstavničkog doma o ovom Zakonu, parlamentarcima se obratio Majkl Marfi. Ovaj put iz ambasade su povukli prvi potez, sa jasnim pitanjem, a moglo bi se reći i prijetnjom: ili evroatlantske integracije ili Rusija?

- Ovo je važan trenutak za BiH i za Sjedinjene Države. To je prilika za rješavanje gorućeg nacionalnog bezbjednosnog problema obje zemlje – zavisnosti BiH o ruskom gasu. Delegati Doma naroda FBiH danas imaju priliku glasati za Zakon koji BiH približava transatlantskoj zajednici država i postavlja temelje za okončanje ruske energetske prijetnje BiH - stoji u objašnjenju ambasade.

I bošnjački delegati shvatili su zadatak. Iako je po dnevnom redu tačka o Јužnoj interkonekciji bila zadnja, na njihov prijedlog našla se na samom početku sjednice. I baš je Bošnjacima najviše stalo da se taj zakon i usvoji. Načelno iz ekonomskih, suštinski iz političkih razloga.

- Zavisnost o gasu može značiti i neke druge zavisnosti, neka druga vezivanja i ova politička i geopolitička. U ovom slučaju o Rusiji, a takvu ovisnost ovdje ne želimo. Dođe nam da smo zavisni o Putinovom gasu koji dolazi Dodikovim kanalima. To je nešto ne možemo dozvoliti - ističe Muamer Zukić, poslanik SDA.

I iz ove izjave se može zaključiti čiji je ovo Zakon i ko želi da ostvari svoje geopolitičke interese. A kako nezvanično saznajemo, iz američke ambasade kontaktirali su i pojedine predstavnike Srba u Domu naroda Federacije kako bi lobirali za usvajanje Zakona.

Delegat iz SNSD-a Goran Broćeta kaže da njih niko nije kontaktirao jer je njihov stav dobro poznat.

- Mi nismo podržali ovakav zakon pogotovo u uslovima i okolnostima u kojima je on donesen. Usvojen je po hitnoj proceduri, iznenadilo me je da je usvojen sa 51 glas ZA, vjerovatno se to desilo prethodnih dana nakon raznih pritisaka o kojima su kružile priče po kuloarima - dodaje Broćeta.

Uputili su Amerikanci i političkovaspitnu poruku predstavnicima hrvatskog naroda, prije svega delegatima HDZ-a. Hrvati su već ranije poručili da nemaju ništa protiv izgradnje gasovoda koji bi bio povezan s EL EN DŽI terminalom na Krku u Hrvatskoj, ali da projekat ne treba realizovati kroz firmu "BH-Gas" i nikako pod pritiskom stranaca.

- Smatram da privredno društvo "BH-Gas" ne može na primjeren način provesti restrukturiranje i istovremeno izgradnju gasovoda Јužne interkonekcije. Ali i da se do kraju osiguraju nacionalni interesi hrvatskog, bošnjačkog, srpskog naroda i ostalih u Federaciji BiH - naglasio je Damir DŽeba iz HDZ-a BiH.

Usvajanje prijedloga Zakona u Domu naroda Federacije BiH samo po sebi nema nikakav značaj. On u daljoj proceduri ide u Savjet ministara - u ruke Staše Košarca. A stav predstavnika Republike Srpske odavno je poznat - ako nema Istočne, nema ni Јužne interkonekcije. Tako da, ako Federacija želi napredak BiH, trebalo bi da prestane sa blokadama projekata u Republici Srpskoj.