U kojim zemaljama građani Srpske imaju besplatnu medicinsku pomoć
Tako su lani, kako ističu iz FZO ukupno izdata 53.174 ino-obrasca, dok je u 2023. godini izdato nešto manje, odnosno 50.367.
- Najviše ino-obrazaca se tokom godine izda za Crnu Goru, zatim Hrvatsku, Njemačku, Srbiju, Austriju i druge. Primjera radi, za Crnu Goru je prošle godine izdato 21.175 obrazaca, Hrvatsku 15.175, a Njemačku 5.176 - ističu iz Fonda.
Osim pomenutih zemalja, BiH ima potpisane sporazume o socijalnom osiguranju i sa Sjevernom Makedonijom, Slovenijom, Mađarskom, Turskom, Nizozemskom, Italijom, Rumunijom, Belgijom, Češkom i Luksemburgom.
- Dakle, prije polaska u ove zemlje osiguranici mogu da dobiju ino-obrasce. Takođe, i osiguranici koji putuju u Poljsku, Slovačku i Veliku Britaniju imaju pokrivene troškove hitne medicinske pomoći, s tim da za ove zemlje FZO ne izdaje obrasce jer je međunarodnim sporazumima drugačije regulisano, treba da pokažu pasoš BiH - navode oni.
Prema njihovim riječima, na osnovu brojki primjetno je da se iz godine u godinu povećava broj izdatih ino-obrazaca.
- To, između ostalog, ukazuje i da jača svijest građana o značaju zdravstvenog osiguranja, posebno imajući u vidu da su zdravstvene usluge u inostranstvu izuzetno skupe - kažu u Fondu.
Iz Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske objasnili su i proceduru dobijanja ino-obrasca.
- Prije polaska na put osigurano lice treba da od svog porodičnog doktora dobije uvjerenje o zdravstvenom stanju, odnosno o sposobnosti za put. Na osnovu tog uvjerenja nadležne poslovnice FZO RS izdaju odgovarajući obrazac. Obrazac se ne naplaćuje. Ino-obrazac se, kada je u pitanju privremeni boravak u inostranstvu iz privatnih razloga, može izdati za period do 60 dana u toku jedne godine - ističu iz Fonda za Nezavisne.
Kako navode, sa ino-obrascem osiguranici Fonda za vrijeme privremenog boravka u inostranstvu ne bi trebalo da plaćaju zdravstvenu uslugu ako im zatreba hitna medicinska pomoć, odnosno troškove će snositi FZO Srpske.
- U slučaju da se usluga ipak naplati iako osiguranik ima obrazac, osiguranici mogu predati Fondu zahtjev za refundaciju troškova - kažu iz Fonda.
Osim obrazaca koji se izdaju za privremene boravke u inostranstvu iz privatnih razloga, FZO Srpske izdaje obrasce i u slučajevima odlaska u inostranstvo radi posla, studiranja i iz drugih razloga, a procedura je propisana Pravilnikom o postupku odobravanja liječenja izvan Republike Srpske i načinu ostvarivanja zdravstvene zaštite u inostranstvu.
- Ino-obrazac važi u onim zdravstvenim ustanovama koje su u sistemu javnog zdravstva, odnosno koje imaju ugovore sa zdravstvenim osiguranjem zemlje u kojoj se boravi - kažu iz Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske.
Ino-obrazac prilikom putovanja u Češku lani je izvadio i Milan M. jer, kako kaže, nikad ne zna kad može zatrebati.
- Mnogo puta sam koristio ovu mogućnost i iskreno sam zadovoljan činjenicom da imamo priliku preko Fonda obezbijediti sebi sigurno putovanje. Nisam imao priliku da iskoristim ino-obrazac i nadam se da i neću, ali uvijek kada idem na put uzmem ino-obrazac. Ako putujem u zemlju gdje to nije moguće, uzimam putno osiguranje u nekoj od privatnih osiguravajućih kuća koje nude tu uslugu - kaže on.