latinica  ћирилица
17/01/2025 |  17:02 ⇒ 17:32 | Autor: RTRS

Fokus na Kinu: Kineski korisnici interneta pozdravljaju priliv "TikTok izbjeglica"

Kineski korisnici interneta na popularnoj platformi za društveno umrežavanje primjetili su iznenadni priliv stranih pridošlica koji tvrde da su migrirali sa TikToka zabrinuti zbog potencijalne zabrane američke vlade, u roku od nedjelju dana, piše kineska agencija Sinhua.
Tik Tok (Foto: EPA-EFE/ANDY RAIN/ilustracija) -
Tik Tok (Foto: EPA-EFE/ANDY RAIN/ilustracija)

Na Ćiaonhošu, kineskoj platformi sa kombinovanim funkcijama Instagrama i Pinteresta, heštegovi kao što je #TikTokRefugee prikupili su stotine hiljada postova sa naloga koji su uglavnom registrovani u Sjedinjenim Državama.

Porast aktivnosti doveo je Ćiaonhošu, takođe uz poznat kao RedNout u inostranstvu, na vrh liste preuzimanja Epl prodavnice aplikacija u SAD za samo nekoliko dana.

TikTok je u vlasništvu kineske internet kompanije Bajt Dens (BiteDance), ali radi nezavisno, ima oko 170 miliona korisnika u Sjedinjenim Državama, skoro polovinu stanovništva te zemlje.

Vašington je godinama pokušavao da zabrani TikTok, navodeći neosnovane zabrinutosti za nacionalnu bezbjednost i navodne rizike po privatnost podataka. Tik tok se suočava sa mogućom zabranom 19. januara pošto bi Vrhovni sud SAD trebao da donese odluku o primjeni zakona koji bi mogao ili zabraniti TikTok ili primorati BajtDens da ga proda američkoj firmi.

Dok su nestrpljivo čekali ishod, neki kreatori sadržaja nisu gubili vrijeme na smijeh predloženoj zabrani i ironiji koju je stvorila.

- Pokušali su da zabrane TikTok (zbog razloga nacionalne bezbjednosti), tako da sada svi idu na realnu kinesku aplikaciju - rekao je samoproglašeni "TikTok izbjeglica" na Ćiaonhošu , putem kratkog video posta.

"TikTok izbjeglice migriraju na legitimne kineske aplikacije da bi svoje podatke voljno dale direktno", piše u drugoj objavi na Iks-u sa sarkastičnim prizvukom.

Predložena zabrana nije izolovan slučaj. Posljednjih godina sve veći broj kineskih tehnoloških kompanija, uključujući Huavej i Didžeaj (DJI), nepravedno je na meti Vašingtona koji je uveo niz mjera za ograničavanje njihovog prisustva.

- Korisnici TikTok-a u SAD glasaju nogama. Ovo pokazuje da je suzbijanje normalnih poslovnih aktivnosti neameričkih kompanija nepopularno jer takve akcije američkih političara štete neposrednim interesima američke javnosti - rekao je Liju Šjang, nerezidentni viši saradnik u Centru za Kinu i globalizaciju.

Liju je sugerisao da bi Vašington umjesto toga trebalo da usvoji otvoren način razmišljanja, obezbijedi fer konkurenciju i podstakne američke kompanije na inovacije u stvaranju proizvoda koji ispunjavaju rastuće zahtjeve američkih korisnika za društvenim mrežama.

DOBRODOŠLI U KINU

"TikTok izbjeglice" su toplo primljene od strane korisnikaĆiaonhošua koji su djelili fotografije i video zapise sa ovim pridošlicama, nudeći savjete za hranu i putovanja, a čak su pružali i besplatne časove jezika, s obzirom na to da je sadržaj aplikacije pretežno na kineskom.

Osnovan 2013. godine, Ćiaonhošu se u početku fokusirao na savjete za kupovinu, ali je evoluirao u sveobuhvatnu platformu za stil života, spajajući društvene medije i e-trgovinu. Korisnici mogu da dijele sadržaj i kupuju proizvode direktno preko aplikacije, stvarajući besprijekorno iskustvo kupovine.

- Dobro došli da nam se pridružite u ovoj uzbudljivoj i živopisnoj zajednici - rekao je korisnik Ćiaonhošu koji radi kao prevodilac za engleski jezik u Pekingu.

- Hajde da započnemo novo putovanje sa kineskom hranom - objavio je drugi korisnik iz Sečuana, predstavljajući prepoznatljive recepte za hranu jugozapadne provincije.

Kako su se razgovori produbljivali, neki kineski studenti počeli su da traže pomoć oko domaćeg zadatka iz engleskog - i pomoć su dobili.

"TikTok izbjeglica" po imenu Rosie_in_Wonderland rekla je da je Ćiaonhošu veoma sličan TikToku u pravljenju sadržaja i lak za korišćenje, i nada se da će uskoro pronaći svoju zajednicu kao što je to učinila na TikTok-u.

- Vi niste izbjeglice. Svi ste istraživači. Dobrodošli u novi svijet - rekao je drugi korisnik Ćiaonhošua koji živi u Kini.

Izvor: Sinhua