latinica  ћирилица
17/01/2025 |  19:40 ⇒ 20:07 | Autor: RTRS

Ko proizvodi dronove u BiH? (VIDEO)

Ministar odbrane u savjetu ministara Zukan Helez tvrdi da BiH već izvozi dronove u četiri države u vrijednosti od 20 miliona maraka, ali više detalja nije htio da otkrije.
Dron (Foto: EPA-EFE/RITCHIE B. TONGO/ilustracija) -
Dron (Foto: EPA-EFE/RITCHIE B. TONGO/ilustracija)

I dalje nije poznato ko proizvodi dronove - namjenska industrija odnosno kompanije koje su u većinskom vlasništvu FBiH ili privatne. Nije poznato ni o kakvim je dronovima riječ - civilnim ili vojnim. Јedno je poznato, kaže ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staša Košarac - ove dronove Federacija radi ilegalno! Zbog toga traži pokretanje istrage.

- Mi imamo svoje bh. dronove koji su jako jako dobri i koje izvozimo. Gdje se proizvode? To je tajna - rekao je Helez.

U BiH sve je moguće, pa tako i da ministar odbrane u Savjetu ministara ne otkrije gdje se izvoze dronovi, ni gdje se proizvode, i da za sve te poluinformacije nema odgovornosti prema javnosti.

Uzalud su novinari insistirali na odgovoru ko je proizvođač dronova, Helez ne otkriva detalje, ali se hvali da BiH zarađuje 20 miliona maraka. Odgovor nisu dobili ni u Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u čijoj je nadležnosti izvoz.

Košarac kaže da je od federalnih institucija prije dva mjeseca traženo da dostave informaciju da li se u tom entitetu proizvode dronovi, ali odogovra još nema. To je jasan dokaz da Federacija ilegalno proizvodi dronove, kaže Košarac.

- To je taj dopis, od njih nema odgovora ni dan danas, a tražili smo ga u 11 mjesecu prošle godine. Da nam kažu da li postoji makar jedna firma koja se bavi tom proizvodnjom. Ako postoji da nam kažu, ali neće. To nam samo pokazuje da se ilegalnim poslovima bavi Federacija BiH - napomenuo je Košarac.

U Tehničkom remontu Bratunac sumnjaju u Helezovu priču jer je sve velika nepoznanica. Ne zna se da li su to poljoprivredni, civilni ili vojni dronovi, a zna se, kažu u TRB-u da se u BiH mogu samo sklapati dronovi, ne i proizvoditi.

- Lako je provjeriti sve te infoirmacije, ta industrija je jako specifična i vi čak kad razvijate proizvod vi to morate prijaviti organima i dobiti odobrenje. Mene sada lično interesuje kakvi su to dronovi, da li poljoprivredni, mali neki obični i slično. Znate kako, dron se ne proizvodi on se samo može sklapati kod nas u BiH, a veliki proizvođači su Kina i Turska - izjavio je većinski vlasnik Tehničkog remonta Bratunac Slaven Ristić.

A prema podacima Spoljno-trgovinske komore BiH iz 2023. godine, izvoz oružja iz BiH dosegao je 408 miliona maraka. Najveći kupac bile su SAD sa 25 odsto od ukupnog izvoza. BiH je izvozila u Tursku, Bugarsku i Srbiju. Slijede Irak, Saudijska Arabija i Egipat. Da li u ove države idu i Helezovi dronovi, za sad nije poznatno.