Požari u Los Anđelesu će loše uticati i na filmsku industriju u SAD
Holivud, kao najveći ekonomski pokretač grada se još oporavlja od posljednje izazovne decenije, u kojoj su se dogodili pandemija Kovida-19 i dva štrajka radnika u fulmskoj industriji, kada je od 7. januara više velikih požara opustošilo okolinu Los Anđelesa, a u njima je izgorilo i više lokacija na kojima su snimani kultni filmovi.
Prema neprofitnoj grupi FilmLA, koja izdaje dozvole za snimanje u tom gradu, filmska i televizijska produkcija Los Anđelesa je prošle godine imala drugu najgoru godinu, u pogledu dana snimanja.
Prošla godina je imala 23.480 dana snimanja, što je više samo od 2020. godine, a ukupna proizvodnja filmova prošle godine je pala za 31 odsto u poređenju sa petogodišnjim prosjekom, ne uključujući 2020. godinu.
Iako su mnogi studijski objekti Holivuda ostali relativno neoštećeni požarima, produkcija je i dalje uglavnom u blokadi, iako je snimanje nekih emisija ponovo pokrenuto.
Tokom posljednje decenije, Holivud je sve više selio filmsku i televizijsku proizvodnju van južne Kalifornije u DŽordžiju, Njujork, Nju DŽersi i Novi Meksiko, velikim dijelom zbog značajnih poreskih olakšica.
Mnogi visokobudžetni filmovi se takođe sve više odlučuju za snimanje van Sjedinjenih Američkih Država, pa je tako na primjer "Betmen" iz 2022. godine skoro u potpunosti snimljen u Engleskoj i Škotskoj, a koristio je studio Varner Bros-a u Engleskoj.
Mnoge televizijske emisije se takođe snimaju u Torontu ili Vankuveru, kako bi se smanjili troškovi.
Novoizabrani predsjednik SAD Donald Tramp najavio je da će imenovati tri glumca - Mela Gibsona, Silvestera Stalonea i DŽona Vojta za "specijalne ambasadore" kako bi pomoglii da "Holivud, koji je izgubio mnogo posla u posljednje četiri godine", jer su snimanja filmova prebačena u inostranstvo, vrati te poslove nazad.