Prvostepena presuda Vasviji Vidović 5. februara
Advokat Edina Rešidović je istakla da je jedini prijedlog odbrane da u ovom postupku Sud donese presudu kojom Vidovićevu oslobađa od optužbe.
Ona je navela da je Tužilaštvo u svojoj završnoj riječi u više navrata izjavilo šta je Vidovićeva trebala učiniti, te predložila da Tužilaštvo "prije donošenja bilo kakvih tužilačkih odluka konsultuje Krivični zakon".
Rešidovićeva je navela kako će ovaj predmet ostati upamćen po tome da je optužnica protiv Vidovićeve najavljena od glavnog tužioca prije nego što je i napisana, kao i da je neredigovana dostavljena medijima, što nije uobičajeno.
Odbrana je navela, između ostalog, da Tužilaštvo nije dokazalo navode iz optužnice, kao i da se nije u završnoj riječi osvrnulo na najvažniji element krivičnog djela, prenosi Birn.
- Tužilaštvo je moralo dokazati da su radnje Vasvije Vidović bile protivpravne i da je morala biti svjesna tih protivpravnosti - rekla je Rešidovićeva.
Vidovićeva se tereti da je u zgradi Agencije za istrage i zaštitu BiH sakrila mobilni telefon osumnjičenog i suspendovanog predsjednika Suda BiH, koji je bio uhapšen zbog zloupotrebe položaja.
Rešidovićeva je navela da Vidovićeva, kao branilac Debevca, nije bila dužna predati mobilni telefon, čak i da je u tom trenutku postojala naredba Suda za oduzimanje predmeta.
Prema njenim riječima, Tužilaštvo je bilo dužno imati u vidu osnove principa advokature.
Branilac Senka Nožica je rekla da optužnica ne sadrži naznaku da postoji sudski predmet protiv Debevca u kojem bi mobilni telefon mogao služiti kao dokaz, naglasivši da za ostvarivanje obilježja ovog krivičnog djela jeste nužno da se radi o sudskom postupku.
U vezi s ovim Nožica se pozivala i na sudske prakse u regionu.
- Tužilaštvo je jako požurilo da optuži Vasviju Vidović, a protiv Ranka Debevca ni danas nije podignuta optužnica - rekla je Nožica i dodala da istražne radnje nisu krivični postupak.
Nožica se osvrnula i na mobilni telefon, pojasnivši da dispozitiv optužnice ne sadrži naznaku da mobilni ima svojstva da bi bio podoban za dokazivanje. Ona je dodala da Tužilaštvo nije dokazalo da taj mobilni telefon služi dokazivanju u sudskom postupku, pa čak ni da sadrži bilo kakve relevantne informacije.
Advokat Nina Karačić Brković je u završnoj riječi navela da je kompletan postupak obilježen nezakonitim postupanjem Sipe, te Tužilaštva BiH.
Ona se osvrnula na propuste kod hapšenja Debevca, uz pitanje otkud njemu, već lišenom slobode, mobilni, ali i na nezakonito ispitivanje Vidovićeve.
Brkovićeva je navela da su pripadnici Sipe propustili preduzeti niz radnji prilikom hapšenja Vidovićeve, koja u trenutku provlačenja torbe s mobilnim telefonom kroz skener još nije bila lišena slobode.
Odbrana se osvrnula i na pretres torbe optužene, te navela kako smatra da provlačenje kroz skener predstavlja pretresanje. Ono je preduzeto, kako je navedeno, bez sudske naredbe i obavještenja nadležnoj advokatskoj komori, kao i bez prisustva predstavnika advokatske komore.
- Јasno je da se na pretres advokatske torbe moraju primijeniti odredbe za pretres advokatske kancelarije - rekla je Brkovićeva.
Odbrana je predložila da se Vidovićeva oslobodi optužbe jer radnje ne predstavljaju krivično djelo, odnosno da se oslobodi jer Tužilaštvo nije dokazalo navode optužnice.
Sudija Miroslav Јanjić konstatovao je da je suđenje završeno i zakazao izricanje presude za 5. februar.