Tramp prestaje finansirati NVO i medije; Slijedi medijska revolucija u BiH? (VIDEO)
Da li bi to moglo da se odrazi na ovaj sektor i kod nas i u regionu posebno na tzv. nezavisne medije, koje Amerika, kroz razne projekte, javno finansira godinama. Ako finansiranje bude obustavljeno, struka kaže, slijedi medijska revolucija u BiH jer bi Amerika bila lišena glavne poluge njenog uticaja - tzv. meke moći.
Donald Tramp odlučio je da izvrši reviziju američkog programa pomoći drugim državama. Zato na 90 dana obustavlja ovu vrstu podrške. Bar u tom periodu ne bi trebalo da bude američkog finansiranja nevladinih organizacija i, kako su ih finansijeri nazivali, nezavisnih medija u BiH. A bilo ga je godinama unazad, kroz razne projekte.
- U hipotetičkom smislu, da prestane američko finansiranje u BiH u ovom trenutku, došlo bi do apsolutne medijske revolucije. Zato što oni kontrolišu 90 odsto onlajn medija, a i većinu tradicionalnih medija. I da se prekine američko finansiranje došlo bi do potpunog obrta medijske situacije unutar BiH - naveo je Danijel Simić, predsjednik Udruženja novinara Republike Srpske.
Obrta bi moglo da bude i u Republici Srpskoj i u Srbiji, ako budu pauzirani i revidirani važni politički projekti koji se finansiraju preko nevladinog sektora.
- Da li će se odnositi na projekte koji služe urušavanju, podrivanju naležnosti Republike Srpske? Da li će to biti suspenzija programa koji služe legalizaciji jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova? Da li će to služiti suspenziji programa koji promovišu NATO u Srbiji i Republici Srpskoj? Ukoliko to bude tako, to će za nas imati smisla - napomenuo je Aleksandar Mitić, naučni saradnik u Institutu za međunarodnu politiku i privredu u Beogradu.
Smisao su imali i zakoni o stranim agentima. I u Srpskoj i u Srbiji. Ali su se protiv njih pobunili, opet, nevladin sektor i, u američkim očima, nezavisni mediji. U Srpskoj je iz procedure povučen zakon o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija koji je predviđao poseban nadzor nad nevladinim organizacijama koje se finansiraju iz inostranstva, a bile su dužne da se dodatno registruju i da šalju finansijske izvještaje. Šteta, kaže Danijel Simić.
- Zato što i državne institucije određene, a da ne pričamo o nevladinom sektoru, ne zalažu se za ono što je interes domaćeg čovjeka, domaćih ustanova, naše privrede, naše kulture, nego se zalažu za tuđe interese i rade po onom principu - ko vas plaća, tako i radite - smatra Simić.
U čijem interesu, osim američkog, će raditi Donald Tramp?
Svako ima svoja očekivanja. Tako i Timoti Les, vodeći istraživač u Centru za geopolitiku Univerziteta u Kembridžu, smatra da bi, kako kaže, Trampova ravnodušnost u vezi sa situacijom u BiH mogla da stvori vakuum u kojem bi Srbi i Republika Srpska mogli da traže veću autonomiju bez straha od kazne iz Vašingtona.