U Beogradu uručena nagrada "Izvor" za najljepšu priču i pjesmu o zavičaju
Ćirićeva, koja je na ceremoniji uručenja nagrada u prostorijama Predstavništva pročitala svoju pobjedničku pjesmu, koja obiluje motivima iz srpske narodne epske poezije, a završava motivom kosovskog veza, rekla je da joj ova nagrada predstavlja veliku čast, te poželjela organizatorima konkursa da još dugo traju.
Ona je naglasila da je priča o zavičaju imperativ i da zavičaj nije samo mjesto gdje se neko rodi, već kome se neko uvijek vraća i ga svako najbolje razumije.
Aleksandar M. Arsenijević je rekao da je zavičaj u svim svojim značenjima izvor najdubljeg čovjekovog identiteta, da sve duhovno lijepo, istinito, dobro i trajno ističe iz tajne zavičaja koje je neodvojivo od tajne rođenja, detinjstva, čednosti i cjelovitosti u kojoj su najmanja djeca slična najvećim svecima i obrnuto.
- Nema raja osim zavičaja, kaže narodna izreka, a od najdrevnijih vremena najteža kazna je bila prinudno progonstvo iz zavičaja i svest da su ga tamo zaboravili - rekao je on.
Arsenijević je naglasio da su se tajnom zavičaja nadahnjivali i pogružavali svi srpski pisci.
Duško M. Petrović, urednik časopisa "Žrnov" koji je 2013. godine ustanovio nagradu "Izvor, rekao je da je na konkurs za najljepšu pjesmu i priču o zavičaju za 2024. godinu stiglo 105 pjesama i 60 priča iz Srbije, Srpske i rasijanja.
On je naveo da su u užem izboru bile priče Milke Stojanović, Sunčice Golović, Đure Medića i Negoslava Stanojevića, kao i pjesme Aleksandra Stankovića, Živka Madžarevića, Duška Nedovića i Јasne Milenović.
Šef Predstavništva Republike Srpske Mlađen Cicović, koji je laureatima uručio povelju i novčani dio nagrade, rekao je da ovaj književni konkurs i nagrada zauzima posebno mjesto u programu Predstavništva u onom dijelu koji je u funkciji očuvanja srpskog identiteta, jezika, pisma, tradicije, kulture, običaja.
- Tema zavičaja je neiscrpna, pogotovo što smo tokom istorije kroz razne okolnosti odlazili iz njega i mislim da je važno da u sebi sačuvamo zavičaj, da ga na najbolji način promovišemo i predstavljamo u sredinama u kojima smo se opredijelili da živimo trajno, kao da i damo svoj doprinos novoj sredini - rekao je Cicović.
On je naglasio da su kultura, nauka, umjetnost nešto što nema granica i oblast u kojoj možemo trajati kao jedno, s obzirom na jedinstven jezički i kulturni prostor.
Nagrađena pjesma "Ljubostinjski vez" Ljiljane Pavlović Ćirić i priča "Kesten, kukuruz, krasota" Aleksandra M. Arsenijevića biće objavljene u novom broju časopisa "Žrnov" i na sajtu Predstavništva Republike Srpske u Srbiji.