Minimalna plata biće diferencirana (VIDEO)
Ono što je za sada ostalo sporno i što će u narednom periodu biti usaglašavano, jeste iznos minimalne plate za srednju stručnu spremu.
Dodik je najavio i da je cilj rukovodstva Republike Srpske da prosječna plata u prvih šest mjeseci naredne godine dostigne 2.000 KM.
Primarni zadatak rukovodstva Republike Srpske u narednom periodu ostaje poboljšanje životnog standarda građana. Na sjednici Ekonomsko-socijalnog savjeta, predstavnici poslodavaca i sindikata razgovarali su sa predsjednikom Miloradom Dodikom i premijerom Radovanom Viškovićem kako bi se utvrdio iznos minimalne plate u tekućoj godini. Dogovoreno je da bude diferencirana, kako je i predložio Dodik. Za nekvalifikovane radnike 900 KM, za srednju stručnu spremu 1.000, a visoku 1.300 KM. Ono što je ostalo neusaglašeno jeste da se precizira srednja stručna sprema.
- Postojala je samo dilema u diferencijaciji toga šta znači srednje obrazovanje, da li su to KV radnici i oni što se školuju za tehničare putem četvorogodišnjeg obrazovanja. Ostao je prijedlog koji nije usaglašen, a koji će Vlada razmotriti da se zagarantovana plata od 1.000 KM za srednju stručnu spremu podijeli i da 950 KM bude za ove sa tri godine srednjeg obrazovanja, a da za ove sa četiri godine ostane 1.000 KM - naveo je Dodik.
Predstavnici poslodavaca nisu se oglašavali nakon sjednice Savjeta. Pred kamere je kratko stala predsjednica Saveza sindikata Ranka Mišić, rekavši da su imali dug, težak sastanak i da nisu postigli dogovor.
Socijalni dijalog biće nastavljen da bi bio definisan i iznos minimalne plate za radnike sa srednjom stručnom spremom - trogodišnjom i četvorogodišnjom. Dodik kaže da 22.000 kvalifikovanih radnika nose značajan dio posla i da obavljaju poslove koji su daleko više plaćeni. Naglasio je da je nivo ispalaćene dobiti i nivo plata gotovo jednak, te da će diferencirani iznos minimalne plate onemogućiti pojedine poslodavce da isplaćuju svim zaposlenima zagarantovanu platu, bez obzira na stručnu spremu.
- Najvjerovatnije neki od njih čine da u sivoj zoni doplaćuju neke naknade i sada smo došli u poziciju da kažemo 1.000 je za srednju školu, 1.300 za visoko obrazovanje. Kad dođete na uplatu u Poresku upravu vidjeće se i znaće se ko i kako to čini, šta radi - ističe Dodik.
Predsjednik Srpske najavio je i da je cilj da najkasnije do sredine naredne godine prosječna plata bude 2.000 KM.
- To znači da ćemo tu nivelaciju koju smo danas dogovorili da ona u idućoj godini bude približena toj osnovi, da obezbijedi isplatu plate u prosjeku od 2.000 KM. Mislim da postoji saglasnost svega toga - rekao je Dodik.
Ekonomisti smatraju da bi najavljeno povećanje minimalca za srednju i visoku stručnu spremu i povećanje plata budžetskim korisnicima moglo biti stimulativno i za ekonomiju Republike Srpske.
- Svaki rast plata dovodi do povećanja potrošnje. Kada podižete platu, podižete potrošnju i podižete ekonomiju. Država onda tu ima veći prihod, ali poslovna zajednica ima i veći profit - kaže ekonomista Saša Stevanović.
Na povećanje životnog standarda građana, svakako će uticati i najavljeno povećanje penzija od tri odsto, kao i izdvajanje sredstava iz budžeta predsjednika za subvencije pri kupovini nekretnine za mlade bračne parove i uspješne pojedince.