latinica  ћирилица
26/01/2025 |  20:06 ⇒ 21:47 | Autor: RTRS

Memorijalna akademija u Banjaluci - sjećanje na žrtve Holokausta (FOTO/VIDEO)

U Banjaluci je održana memorijalna akademija kojom je obilježen Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta.
Memorijalna akademija u Banjaluci - Foto: ZIPAPHOTO/Borislav Zdrinja
Memorijalna akademija u BanjaluciFoto: ZIPAPHOTO/Borislav Zdrinja

Akademija je održana u Јevrejskom kulturnom centru "Arie Livne", a prisustvovali su savjetnik predsjednika Republike Srpske Lučijano Kaluža, delegat u Vijeću naroda Nada Tešanović i drugi predstavnici političkog i društvenog živa Srpske.

Foto: ZIPAPHOTO/Borislav Zdrinja

Predsjednica Јevrejske opštine Banjaluka Aleksandra Stevandić rekla je da se memorijalnom akademijom želi podsjetiti na ljude koji su uticali na društveni i privredni život Banjaluke i da se ovakva stradanja nikada više ne ponove.

Pored čitanja imena stradalih banjalučkih Јevreja, otvorena je i memorijalna soba posvećena njihovoj istoriji.

Foto: ZIPAPHOTO/Borislav Zdrinja

Direktorka Јevrejskog kulturnog centra Irena Đorđević rekla je da memorijalna soba ima četiri cjeline - status pisan na njemačkom jeziku, zlatno doba zajednice, zloglasni Holokaust i imena stradalih banjalučkih Јevreja.

- Četvrta cjelina i ne postoji jer dolazimo do izlaznih vrata i kad napuštate ovu sobu, život počinje - rekla je Đorđevićeva.

Foto: ZIPAPHOTO/Borislav Zdrinja

Istoričar Zoran Pejašinović rekao je da spomen-soba ima mnoštvo dokumenata pronađenih u Arhivu Јugoslavije u Beogradu, Arhivu Republike Srpske, državnom arhivu Izraela i drugim zemljama i gradovima.

- Dugo sam radio na spisku žrtava i za 306 banjalučkih Јevreja sam pronašao lične podatke. Јoš nekoliko desetina imena bi se moglo već sada dopisati, ali nedostaju pojedini podaci - rekao je Pejašinović.

Povodom Međunarodnog dana sjećanja na žrtve Holokausta, na Palati Republike večeras je upriličena projekcija u znak sjećanja na šest miliona Јevreja stradalih tokom Holokausta, uz univerzalnu poruku "Mi pamtimo" (#WeRemeber).

#WeRemeber je globalna kampanja koju je, povodom Međunarodnog dana sjećanja na žrtve Holokausta pokrenuo Svjetski jevrejski kongres, a koja se već duži niz godina obilježava u svim većim gradovima u svijetu.

Generalna skupština UN je na zasjedanju 1. novembra 2005. godine usvojila Rezoluciju o obilježavanju Međunarodnog dana sjećanja na žrtve Holokausta.

Za datum obilježavanja, odnosno sjećanje na milione žrtava stradalih u Holokaustu tokom Drugog svjetskog rata, izabran je 27. januar, dan kada su jedinice Sovjetske armije 1945. godine oslobodile najveći nacistički koncentracioni logor Aušvic.