latinica  ћирилица
01/02/2025 |  21:51 ⇒ 21:52 | Autor: SRNA

Sveti Sava - simbol vjere, kulture i obrazovanja Srba

Sveti Sava nije samo svetionik pravoslavlja, već i simbol vjere, kulture i obrazovanja za Srbe, posebno u Hercegovini, poručio je sveštenik Branimir Borovčanin u besjedi na Svetosavskoj akademiji u Mostaru.
Svetosavska akademija u Mostaru - Foto: RTRS
Svetosavska akademija u MostaruFoto: RTRS

- Sveti Sava, rođen kao Rastko Nemanjić, nije bio samo osnivač Srpske pravoslavne crkve i prvi arhiepiskop, već i tvorac nacionalnog identiteta. On je svojom mudrošću i vizijom oblikovao duhovni i prosvjetni put srpskog naroda, ostavivši nam zavjet da se trajno borimo za znanje, slobodu i zajedništvo - naglasio je Borovčanin.

On je rekao da je Hercegovina, kao srce srpskog naroda, uvijek bila mjesto, a i rasadnik gdje se njeguje duh Svetosavlja.

- Mostar, sa svojom bogatom istorijom, ponosno stoji kao svjedočanstvo duhovne snage naših predaka. Ovdje su, kroz vijekove, izgrađene crkve, manastiri i škole – vođeni svjetlom koje nam je Sveti Sava ostavio - rekao je Borovčanin.

On je dodao da je Sveti Sava kroz svoje putovanje u Svetoj Gori i širom pravoslavnog svijeta prikupljao znanje i prenosio ga svom narodu, da je osnovao prve škole i da su njegove zakonske i duhovne norme bile temelji srpskog društva.

- Učinio je vjeru pristupačnom svima, prevodeći bogoslužbene knjige i stvarajući prvi korak ka nacionalnom duhovnom ujedinjenju. Hercegovina se posebno isticala u očuvanju njegovog nasljeđa. Naša zemlja je bila i ostala rasadnik duhovnosti, gd‌je su crkve i škole bile čuvari identiteta kroz najteža vremena - istakao je paroh.

On je naveo da danas, u vremenu izazova i promjena, ratova, elementarnih nepogoda, svetitelji kakav je Sveti Sava podsjećaju na vrijednosti koje treba čuvati, a to su ljubav prema bližnjima, predanost obrazovanju i vjeru u snagu zajedništva.

Borovčanin je naglasio da primjer Svetog Save pokazuje da obrazovanje nije samo usvajanje znanja, već i izgradnja duše i karaktera i posebno očuvanje stečenog identiteta.

- Svetosavska ideja nije samo prošlost – već i naša sadašnjost i naša budućnost. Na nama je da je prenosimo novim generacijama, da budemo čuvari te svjetlosti i da našim djelima pokažemo da smo dostojni nasljednici Svetog Save - istakao je paroh.

Akademija je održana u prepunom Vladičanskom dvoru u organizaciji Srpske pravoslavne crkvene opština Mostar i Srpskog prosvjetnog i kulturnog društva "Prosvjeta" Gradski odbor Mostar.

Starješina Saborne crkve Svete Trojice u Mostaru Duško Kojić istakao je da je Sveti Sava posebno poštovan i voljen u Hercegovini.

- Ovdje posebno narod ima emociju prema Svetom Savi, a mi prema ovom danu i svetosavskoj akademiji i besjedi koju je ustanovio Aleksa Šantić. Od 2009. godine ova tradicija je obnovljena u Mostaru - rekao je sveštenik Kojić.

Predsjednik mostarske "Prosvjete" Sanja Bjelica Šagovnović podsjetila je da je Svetosavska akademija u Mostaru prvi put održana 1883. godine kada su je organizovali Aleksa Šantić i njegovi saradnici iz udruženja "Gusle".

- Od tada se kultura Srba u Mostaru gradi na temeljima Svetosavlja. Svetosavske akademije su se u Mostaru održavale do 1941. godine. Tada je održana posljednja Svetosavska akademija u dvadesetom vijeku. Mi smo je obnovili 2009. godine i od tada je održavamo svake godine - navela je ona.

Ona je dodala da u programu obilježavanja učestvuju djeca koja pohađaju Prosvjetinu školu u Mostaru kao dopunsku nastavu srpskog jezika, istorije i kulture jer im to nije omogućeno u nastavnim planovima i programima Hercegovačko-neretvanskog kantona.

Posebna čar ovoga programa jeste što je, kako je rekla, cijeli iznesen na trudu te djece, jer upravo to svjedoči da je kultura srpskog naroda u Mostaru sagrađena na Svetosavlju i da vjerno čuvaju vjeru, kulturu i identitet.

- Sveti Sava nije samo osnivač naše crkve, već naše prosvjete i kulture, osnivač naše eparhije, nekada humske, a potom hercegovačke mitropolije čiji su arhijereji održali duh Svetosavlja u Hercegovini - zaključila je Bjelica Šagovnović.

U programu su, osim djece koja pohađaju "Prosvjetinu školu srpskog jezika, istorije i kulture", nastupila i djeca koja pohađaju Pravoslavnu vjeronauku u Mostaru, kao i etno-grupa "Simonida".

Učenica "Prosvjetine škole i pravoslavne vjeronauke" Marta Bjelogrlić rekla je da svi njeni prijatelji uživaju u pripremi programa Svetosavske akademije i da žive vjeru i kulturu Svetosavlja.

U sklopu akademije održana je i izložba likovnih radova Helene Suše.