U Rudniku i termoelektrani "Gacko" ispunjen plan proizvodnje za prošlu godinu (VIDEO)
RiTE "Gacko" zadržala je epitet nosioca proizvodnje električne energije u Srpskoj.
Elektrana je bila na mreži oko 7.200 sati, a janurska proizvodnja iznad plana za četiri odsto. Elektrana ne može stati zbog nedostatka uglja.
- Apsolutno je netačno, neistitnito i nekorektno dezinformisati javnost, jer se RiTE Gacko nalaze u fazi pretpotpisivanja za koncesiju za cjelokupno područje na kome se nalazi energetski bazen Gacka - rekao je Maksim Skoko, v.d. direktora ZP Rudnik i Termoelektrana "Gacko".
Ugalj koji termoelektrana koristi i dalje je lošeg kvaliteta, glavno, polje C je zarušeno zemljotresom iz 2022. godine.
Otkrivene su dovoljne količine na tzv. "povlatnoj zoni" dovoljne za rad do polovine godine.
Iz Sindikata pozdravljaju informaciju o koncesiji.
- To je vijest na kojoj i mi insistiramo i koja će da obraduje sve radnike RiTE i čitave opštine, i šire. Mislim da smo se uključili u pravom trenutku, i naravno da ćemo da pozdravimo odluku Vlade Srpske, ukoliko bude išla u tom pravcu - naveo je Željko Tepavčević, predsjednik Sindikata ZP Rudnik i Termoelektrana "Gacko".
Iz Uprave preduzeća su odbacili tvrdnje o stavljanju u istu ravan Gacka i Ugljevika.
Problematika je različita, obje elektrane su stare, ali se stručnim radom i ulaganjem proizvodni kapaciteti mogu očuvati, zarad stabilnosti domaćeg sistema.
- Uvijek je moguće da objekat koji je star 42 godine stane zbog nekog kvara, zbog drugog problema ili transporta uglja ali ne može stati zbog nedostatka uglja u gatačkom ugljenom bazenu. Mi trenutno imamo oko 500.000 tona otkrivenog uglja i oko 20.000 tona na deponiji - dodao je Skoko.
I sindikalci kažu da, iako je bilo mimoilaženja sa Upravom po više pitanja, proizvodnja u RiTE Gacko ne smije da stane.
Zahtijevaju poštivanje važećih akata, smanjenje rashoda, investiranje i nabavku rudarske opreme i smanjenje učešća trećih lica u rudokopu.
- Nudimo Upravi RiTE "Gacko" i svim institucijama da razgovaramo o problematici, i kako bi se unaprijedio položaj trenutno najvećeg proizvođača električne energije u Srpskoj, a to smo bili tokom cijele 2024. godine, i bićemo i u narednim godinama - podvukao je Tepavčević.
O aktuelnim problemima u sistemu, sindikalci bi trebalo da raspravljaju na zajedničkom sastanku svih sindikalnih odbora naredne sedmice u Banjaluci.