latinica  ћирилица
03/02/2025 |  18:54 ⇒ 20:12 | Autor: RTRS

Tržišni inspektori u Srpskoj pojačali kontrolu marketa (VIDEO)

Svi tržišni inspektori od jutros su u ciljanim kontrolama, prvenstveno cijena osnovnih životnih namirnica u trgovačkim lancima i marketima širom Republike Srpske. Upozoravaju da će neopravdana povećanja, manipulisanje cijenama i maržama i "lov u mutnom" biti strogo kažnjeni. Stručnjaci tvrde da primjeri iz regiona jasno ukazuju da su trgovački centri zloupotrijebili povjerenje kupaca i neopravdano povećali cijene.
Supermarket (Foto: EPA-EFE/SEBASTIEN NOGIER BEST QUALITY AVAILABLE, ilustracija) -
Supermarket (Foto: EPA-EFE/SEBASTIEN NOGIER BEST QUALITY AVAILABLE, ilustracija)

Јanuar je već urodio novim poskupljenjima, a po svemu sudeći, cijene neće stagnirati ni u februaru. Povećanja cijena pekarskih proizvoda, prema riječima mlinara i pekara, biće minimalna, ali zagarantovana. U prosjeku cijene veće za 10 pfeniga.

- Od 20. februara bi trebalo da poskupe pekarski proizvodi. Znamo da su ostali proizvodi poskupjeli, pogotovo prehrambeni energenti i ostale sirovine. Mi nismo žurili, sačekali smo malo - ističe predsjednik Udruženja mlinara i pekara regije Bijeljina Radenko Pelemiš.

U Federaciji nije bilo čekanja, pa tako u pojedinim pekarama, za 10 kifli potrebno je i do 15 KM. Formiranje finalnih cijena, zavisi od brojnih ulaznih parametara, a nerijetko su i predmet malverzacija i neizostavan dio sive ekonomije.

- Mislim da je prostor kod nas znatno smanjen, ali ako uzmete primjer Hrvatske, gdje je dominantno nekoliko evropskih lanaca koji imaju svoje etikete i porizvode, apsolutno vidimo reakcije kakve su da je tu bilo manipulacija - navodi ekonomista Aleksandar Ljuboja.

Dragan Јošić iz Udruženja za zaštitu potrošača "Reakcija" dodaje da su razlike između pojedinih trgovaca i proizvoda ogromne.

Marže, neosnovana poskupljenja i "lov u mutnom", pod lupom su i Republičkog inspektorata. Tržišna inspekcija je u intenzivnoj kontroli, a fokus su osnovne životne namirnice.

- Podatke do kojih inspekcija dođe radom na terenu, prvenstveno o iznosima marži koje trgovci primjenjuju prilikom formiranja cijena, dostavićemo Ministarstvu trgovine i turizma, kao organu nadležnom za kreiranje politika u oblasti zaštite potrošača - navode iz Inspektorata Republike Srpske.

Građani su jasni - podržavaju rad inspektora, ali insistiraju na rigoroznijim kaznama.

Od februara skuplje su i cigarete i to od 10 do 30 pfeniga za paklicu. Ovo poskupljenje nije uslovljeno povećanjem akciza. Iza njega stoje distributeri i duvanska industrija.

- Oni mogu bilo kada u godini izvršiti korekciju cijena, s tim da su u obavezi da dostave nove maloprodajne cijene cigareta Upravi za indirektno oporezivanje minimalno mjesec dana prije stupanja na snagu novih cijena u koje mora biti ukalkulisana važeća akciza - navodi portparolka Uprave za indirektno oporezivanje BiH Darjana Maglov.

Sa poskupljenjem cigareta godinama je cvjetala i ilegalna prodaja. Ukupna vrijednost oduzetog duvana na ilegalnom tržištu kod nas za prošlu godinu je više od dva miliona KM.