Trampov trgovinski rat – na snazi carine na robu iz Kine, Meksiko i Kanada dobili grejs period
Carine su najavljene i za Evropsku uniju, dok se razmatra da li će u kalkulaciji biti i Ujedinjeno Kraljevstvo.
Tramp vjeruje da će svojevrsni trgovinski rat Sjedinjenih Država ojačati američku ekonomiju.
Lideri Meksika i Kanade su poslije višečasovnih razgovora sa liderom Bijele kuće izdejestvovali odlaganje odluke o uvođenju carina, ali je primjena uvođenja taksi na svu robu iz Kine dodatno zaoštrila odnose dvije najveće ekonomije svijeta.
U slučaju Pekinga, SAD je ukinuo pravila izuzeća za proizvode čija je vrednost niža od 800 dolara, što je bilo pogodno za kineske trgovce na malo, poput Temua.
Iako carine za kinesku robu stupaju na snagu, Vašington je najavio da će Tramp u toku nedjelje razgovarati sa vlastima u Pekingu. Predsjednik Kine Si Đinping najavio je kontramejre i tužbu Svetskoj trgovinskoj organizaciji ako mjere Amerike ostanu na snazi.
Za to vreme, a posle razgovora sa predsjednicom Meksika Klaudijom Šejnbaum, kao i odlazećim premijerom Kanade DŽastinom Tridoom, Tramp je odložio slične mjere za susjedne države.
U slučaju Meksika, istakao je da je predsjednica ove zemlje pristala da na meksičko-američku granicu odmah pošalje 10.000 meksičkih vojnika, koji bi trebalo da spriječavaju nelegalne migracije u Ameriku.
Trido je, sa druge strane, dobio odlaganje odluke obećanjem da će Kanada odmah početi sa sprovođenjem plana vrijednog 1,3 milijardi dolara u vezi sa zaštitom granice od ilegalnih migracija i trgovine narkoticima, što je formalno i bio razlog za uvođenje carina.
Američki i svjetski ekonomisti vjeruju da će Trampove mjere najviše štetiti američkim građanima i da će ih zbog toga predsjednik SAD brzo povući.
Za sada, Tramp insistira da su carine i takse na inostranu robu "veoma moćno" sredstvo za ekonomsko jačanje Amerike i "dobijanje svega drugog što želite".