Lavrov o kaubojskim napadima Amerike: Otrijeznite se i ne testirajte granice
- Multipolarnost jača i umesto suprotstavljanja tom objektivnom procesu, SAD bi u doglednoj istorijskoj perspektivi mogle da postanu jedan od odgovornih centara moći – uz Rusiju, Kinu i druge sile Globalnog juga, istoka, severa i zapada. Za sada se čini da će nova administracija Sjedinjenih Američkih Država kaubojskim napadima testirati granice popustljivosti postojećeg sistema zasnovanog na pravilima UN prema američkim interesima - napisao je Lavrov u članku za časopis "Rusija u globalnoj politici".
Međutim, kako je rekao, uvjeren je da će administracija SAD uskoro shvatiti da je "međunarodna realnost mnogo bogatija od ideja o svetu koje se bez ikakvih posledica mogu koristiti u obraćanjima domaćoj američkoj publici i njenim poslušnim geopolitičkim saveznicima".
U očekivanju takvog "otriježnjenja", Rusija će sa istomišljenicima nastaviti neumorno da radi na stvaranju uslova za prilagođavanje mehanizama izgradnje međudržavnih odnosa realnostima multipolarnosti i konsenzusa jaltinsko-potsdamskog sistema, oličenom u Povelji UN, dodao je on.
Kako je rekao, stav većinskih zemalja svijeta po tom pitanju ogleda se u deklaraciji Samita BRIKS-a iz 2024. godine. Prema njegovim rečima, dokument je potvrdio privrženost poštovanju međunarodnog prava, uključujući ciljeve i principe sadržane u Povelji UN, kao i očuvanju glavne uloge UN u međunarodnom sistemu.
Za razliku od Zapada, spremni smo na iskren i otvoren razgovor o svim pitanjima, dodao je Lavrov.