04/02/2025 | 14:41 | Autor: SRNA
Tajani: Nismo spremni za povećanje trošenja na odbranu na pet odsto BDP-a
Italija nije spremna da poveća trošenje na odbranu na pet odsto od bruto domaćeg proizvoda, kako zahtijeva predsjednik SAD Donald Tramp, izjavio je italijanski ministar spoljnih poslova Antonio Tajani.
- Spremni smo da dostignemo dva odsto, ali svakako ne pet odsto, čak i s obzirom na to da smo zemlja sa najvećim brojem vojnika u misijama u inostranstvu - rekao je Tajani italijanskom listu "Korijere dela sera".
On je sugerisao da bi povećanje potrošnje za odbranu moglo da se postigne izdavanjem evroobveznica, upotrebom neiskorištenih sredstava iz Fonda EU za oporavak od pandemije i Evropskog mehanizma za stabilnost, te izuzećem tih troškova iz pravila Sporazuma za stabilnost i rast.
Tramp je prošlog mjeseca izjavio da članice NATO-a moraju da povećaju trošenje na odbranu na pet odsto od BDP-a.