

Na šta je opozicija iz Srpske spremna zarad ulaska u vlast na nivou BiH? (VIDEO)
Iz SNSD-a poručuju da je ovo još jedan dokaz da je opozicija spremna za svoju korist platiti svaki ceh na račun Republike Srpske.
Pred sutrašnju sjednicu Savjeta ministara, zamjenik predsjedavajućeg Staša Košarac najavio je da će tražiti da Nacrt zakona o Sudu BiH prvo razmotri Narodna skupština Republike Srpske, pa onda Savjet ministara.
Nakon što je na bh. nivou ispregovarano da se ne ide u formiranje još jednog suda, već samo jednog, apelacionog odjeljenja čije sjedište treba biti u Srpskoj, iz Sarajeva su počela stizati insistiranja da to mora biti u Istočnom Sarajevu, što je kod predstavnika Srpske počelo izazivati sumnju.
- Oni žele da sjedište bude ili u Sarajevu ili u Istočnom Sarajevu kako bi bilo blizu Sarajeva i kako bi bilo blizu američke Ambasade. To je nešto na šta mi nećemo pristati, potrebno je da se to udalji što je moguće više, kako bi postojala što je moguće veća objektivnost - rekao je Delegat u Klubu Srba u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević.
I dok je svima jasno kako funkcioniše pravosuđe u Sarajevu u kojem već nedjeljama ne jenjavaju političke turbulencije sa pokušajima rekonstrukcije vlasti u kojima je opozicija iz Srpske skoro pa najglasnija, upravo sa te adrese stiže i poruka kojom se prihvataju sarajevski zahtjevi oko apelacionog odjeljenja.
- Pojavili su se Srbi rođe, da kažu "mi hoćemo da bude u Istočnom Sarajevu i mi glasamo da bude u Istočnom Sarajevu i zato imamo ruke i legitimitet i u Predstavničkom domu i u Domu naroda" - kaže Darko Babalj, poslanik SDS-a u Predstavničkom domu PS BiH.
Kovačević kaže da najave opozicije da su spremni da podrže zakon o sudu na način da sjedište apelacionog odjeljenja ne bude u Banjaluci, nego da, po zahtjevu sarajevskih i bošnjačkih stranaka, bude u Istočnom Sarajevu, samo je još jedan dokaz da su za sopstvenu korist spremni platiti svaki ceh na račun Republike Srpske.
Јoš više zabrinjava, kaže Kovačević, to da su spremni glasati i za proširenje nadležnosti Suda BiH, da on dobije i građansku nadležnost, odnosno mogućnost parnice. To djeluje kao da bi cilj mogao biti da taj sud nekada odlučuje o imovini na šta apsolutno nema pravo, jer je to pitanje riješeno Dejtonskim sporazumom. Da je riječ o ozbiljnoj priči potvrđuje i predsjednik Srpske Milorad Dodik.
- Ozbiljna je borba oko suda i tužilaštva, marginalno je pitanje sa stanovišta sjedišta, naravno treba da bude, gdje je to stavljeno, mora da bude u Republici Srpskoj, ali sa stanovišta suštine rada Apelaciono vijeće mora biti što je moguće dalje od Sarajeva - ističe Dodik.
Iz SNSD-a jasno ističu i da niko nije protiv Istočnog Sarajeva koje je na ponos Republike Srpske, a što potvrđuju i brojne institucije i ulaganja u ovom gradu. Novi tekst Nacrta zakona o Sudu BiH sutra bi trebalo da razmatra Savjet ministara. Inače, u Sarajevu se sutra očekuje buran politički dan - uz zajedničku sjednicu oba doma bh. parlamenta na kojoj će poslanici i delagati pitati, a Savjet ministara odgovarati, najavljena je i hitna sjednica Predstavničkog doma. I to sa jednom tačkom dnevnog reda - izbor Branislava Borenovića iz PDP-a za drugog zamjenika predsjedavajućeg Predstavničkog doma. Inicijativu je uputio Klub poslanika SNSD-a.
Borenović kaže da će dati ostavku ako na sutrašnjoj sjednici bude izabran za zamjenika predsjedavajućeg ovog doma.
Dodik kaže da je očigledno problem to što Borenovića nije predložila SDA ili neko iz Sarajeva.
- U tome bi on uživao, a u međuvremenu smo saznali da ovi njegovi njega neće, da, ovi njegovi njega neće, ali to je njihov problem - kaže ističe Dodik.
I dok Borenović najavljuje ostavku i prije eventualnog izbora, ali se zdušno zalagao za smjenu Nebojše Radmanovića, ostaje činjenica da je izgleda nekome u interesu da u kolegijumu Predstavničkog doma nema predstavnika srpskog naroda.