Nastavljena evakuacija Santorinija
Vlasti su uvele mjere bezbjednosti, uključujući obustavu gradnje, zatvaranje škola na Santoriniju i obližnjim ostrvima Ios, Amorgos i Anafi. Mještanima i hotelima je naloženo da isprazne bazene.
Oko 10.000 ljudi već je napustilo ostrvo na trajektima i avionima posljednjih dana nakon što je više stotina manjih potresa registrovano u moru što je dovelo do podrhtavanja tla, potresanja objekata.
Prema popisu iz 2021. broj stalnih stanovnika Santorinija je 15.000.
Lokalne vlasti ograničile su pristup nekim područjima visokog rizika, dok su hitne službe, plovila i helikopter bili u pripravnosti u slučaju vanredne situacije.
Vladini zvaničnici i seizmolozi koji su se sastali danas da procijene situaciju ukazali su na visok rizik od klizišta, uključujući i u blizini glavne ostrvske luke Atinios koja opslužuje oko 1,5 miliona putnika godišnje.
Seizmolozi procjenjuju da bi visoke seizmičke aktivnosti mogle da potraju danima ili sedmicama prije nego dođe do umanjivanja.
- Aktiviran je cijeli državni mehanizam tako da smo spremni na svaku mogućnost sa nadom da će stvari krenuti na bolje i da će se fenomen smanjiti u smislu intenziteta - rekao je danas grčki premijer Kirijakos Micotakis.
Dvije trajektne linije od luke Pirej do Santorinija i obrnuto otkazane su danas zbog nemirnog mora. Takođe,obustavljen je donekle i vazdušni saobraćaj.
Tokom ljeta populacija dostigne rekord sa više miliona turista koji posjećuju ovo ostrvo, jedan od simbola Grčke.
Grčka je jedna od zemalja u Evropi sa najviše zemljotresa jer se nalazi na granici afričke i evroazijske tektonske ploče čija stalna interakcija izaziva česte potrese.
Santorini je dobio svoj sadašnji oblik nakon jedne od najvećih vulkanskih erupcija u istoriji, oko 1600. godine prije nove ere. Posljednja erupcija u ovoj oblasti dogodila se 1950. godine.