Nema nove parlamentarne većine, Kolegijum i dalje bez Srba (VIDEO)
Nakon glasanja jasnije je da nema nove parlamentarne većine.
Političku krizu na nivou BiH dodatno je zakomplikovala inicijativa sarajevske "Trojke" za smjenu preostala dva srpska ministara.
Stranke opozicije iz Republike Srpske traže ostavku predsjedavajuće Savjeta ministara Borjane Krišto.
Istorija parlamentarizma u postdejtonskoj BiH ne pamti da je pojedinačni prijedlog za neku od funkcija ostao bez ijednog glasa podrške. Čak 37 od 41 prisutnog poslanika Predstavničkog doma bio je protiv izbora Borenovića za člana Kolegija tog doma, a četiri HDZ-ova poslanika principijelno bila su uzdržana. Predlažući Borenovića, SNSD je pokušao da prevaziđe neustavnu situaciju, štetnu po Srbe nastalu smjenom Nebojše Radmanovića.
- Mi smo imali krajnje korektne namjere da kolega Borenović, koji je najglasniji i koji se nametnuo kao lider opozicije, zastupa interese Srba u Kolegijumu, pošto je on kukavički zamolio da ne glasamo za njega, to je bio razlog zašto ga nismo podržali - rekla je šef Kluba poslanika SNSSD-a u Predstavničkom domu Sanja Vulić.
Većina bošnjačkih i stranaka opozicije iz Republike Srpske, koja je prije desetak dana smijenila Radmanovića, danas pri izboru Borenovića nije postojala. Srpska opozicija ponavlja da nije glavni problem što nema Srbina u Kolegijumu doma, već što je SNSD odustao od evropskog puta. Ne usuđuju se da preciziraju kada će i koga predložiti iz svojih redova za upražnjeno mjesto i imaju li ruku za izbor.
- Naravno da će to biti popunjeno u narednih nekoliko dana, vjerovatno sljedeće sedmice, kada se naprave obrisi nove parlamentarne većine, jer je sasvim logično da u Kolegijumu sjede ljudi koji predstavljaju parlamentarnu većinu - kaže Borenović.
Vulićeva ističe da su oni koji kažu da poštuju Ustav trebalo danas da izaberu Borenovića za drugog zamjenika predsjedavajućeg Predstavničkog doma ili da predlože svog kandidata za tu funkciju.
- Oni nikoga nisu predložili zato što nemaju većinu. Nema matematike u kojoj pet može biti više od osam. Ne postoji. Čak i kad ste zaljubljeni, pa pomiješate lončiće, opet pet ne može biti više od osam, a dva više od tri. Tako da je ovo što smo danas vidjeli nedoraslost, nezrelost i nekompatibilnost - rekla je Vulićeva.
Sarajevska "Trojka" ipak uporna u zamjeni srpskog partnera u bh. vlasti. Danas su podnijeli inicijativu za smjenu SNSD-ovih Staše Košarca i Srđana Amidžića. Srpska "trojka" ide korak dalje, traže ostavku Borjane Kripto čime bi pao cijeli Savjet ministara.
- Očekujemo da će gospođa Krišto kao predsjedavajuća Savjeta ministara podnijeti ostavku u ime sadašnje skupštinske većine. Neko drugo rješenja ne vidim - kaže poslanik SDS-a u Predstavničkom domu PS BiH Mladen Bosić.
Krišto nije reagovala na poziv da podnese ostavku, niti u HDZ BiH smatraju da ima potrebe. Drže se postignutih dogovora sa partnerima. U konačnom, bez njihovih poslanika SNSD ne može da se izbaci iz vlasti, a SDA sa bošnjačkom "Trojkom" ne želi bilo kakav pakt.
- Sa HDZ-om BiH niko nije dogovarao ni novu većinu ni raspad postojeće većine, tako da se mi pridržavamo postojećeg dogovora, ukoliko se novi dogovori naprave to će biti nova situacija - kaže zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Marinko Čavara.
Poslanici i delegati SNSD-a nisu prisutvovali zajedničkoj sjednici oba doma Parlamentarne skupštine koja je prethodila hitnoj na kojoj se glasalo o imenovanju Borenovića. Optuženi su posebno delegati SNSD-a u Klubu Srba za blokade, jer bez njih nije bilo kvoruma za rad, a u suštini ne žele da učestvuju vanustavnim radnjama, jer nema Srbina u Kolegijumu Predstavničkog doma.
- To se zove nelegalna, nezakonita antiustavna blokada. Nijedan klub nema pravo da nedolaskom na sjednice blokira rad - rekao je ministar inostranih poslova u Savjeta ministara Elmedin Konaković.
Zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda PS BiH Nikola Špirić rekao je da SNSD neće ništa blokirati i ponašaće se u skladu sa Ustavom i Poslovnikom, ni manje ni više od toga.
I današnje sjednice pokazale su razdor između dva srpska bloka. Većinski okupljen oko SNSD-a sa osam ruku u Predstavničkom i tri u Domu naroda istrajava na očuvanju ustavnog kapaciteta Republike Srpske, dok SDS-a,PDP i Lista za pravdu red tvrde da sa pet poslanika u Predstavničkom i dva u Domu naroda imaju legitimit da predstavlja Srpsku u novoj parlamentarnoj većini.