Kinezi rade na vozovima koji će se kretati brže od zvuka
U tim specijalnim vozovima koji će moći da idu do 1.000 kilometara na sat biće obezbijeđena i mreža pet ge.
Testiranje prototipova ovih vozova, koji će se kretati pomoću magnetne levitacije u vakuumskim cijevima, započeli su državna Kineska naučna aerokosmička i industrijska korporacija i vlada provincije Šansi.
Putnici će moći da gledaju video-snimke u ultravisokoj rezoluciji ili da igraju onlajn igrice na svojim pametnim telefonima.
Brzi vozovi u Kini trenutno dostižu brzine do 350 kilometara na sat, a mogu i da se povežu na usluge mreže pet ge koje pružaju telekom operateri.
Ideju o vozovima sa magnetnom levitacijom, koji bi se kretali u podzemnim vakuumskim tunelima, Kinezi su "pozajmili" od Ilona Maska - navode naučni portali.
Najbogatiji Amerikanac izgradio je eksperimentalni tunel u blizini Los Anđelesa i tamo već obavio mnoga ispitivanja.
Mask je obećao da će izgraditi najmanje desetak takvih vakuumskih linija u različitim zemljama, od Indije do Slovačke.
Čak i u Rusiji: jedan da povezuje Moskvu i Sankt Peterburg, a drugi da prolazi kroz rusko-kinesku granicu, kod luke Zarubino nedaleko od Vladivostoka.
Međutim, Maskova ideja je sada u zastoju, jer je njegova kompanija "Hiperlup" prestala da radi prošle godine.
Kinezi namjeravaju da svoj projekat dovedu do praktične primjene. Postavili su vakuumsku cijev od dva kilometra u Datongu, u centralnoj provinciji Šansi.
Mnogi kineski gradovi trenutno traže dozvolu od Pekinga za izgradnju prve komercijalne vakumske linije.
Trenutno u Kini postoje željezničke linije sa magnetnom levitacijom između Šangaja i međunarodnog aerodroma Pudung, koje se protežu na 30 kilometara i dostižu brzine do 430 kilometara na čas.
Osim toga, Kina ima dva voza sa magnetnom levitacijom male brzine koji se kreću 100 kilometara na čas.