Ostale samo najave - nova parlamentarna većina na nivou BiH ni na vidiku
"Trojka" iz Federacije, ali i trojka iz Republike Srpske, grčevito se bore da smijene kadrove SNSD-a, ali sigurno je da im to neće ići lako. Trenutno, ključni faktor u kombinatorikama - HDZ najavljuje novi sastanak. Lider ove stranke Dragan Čović poručuje da će naredne sedmice ponovo za isti sto s predstavnicima SNSD-a i partnerima iz Federacije.
Kako dalje nakon smjene Nebojše Radmanovića i situacije da PDP-ov Branislav Borenović ne dobije nijedan glas podrške? Upražnjena srpska pozicija u Kolegijumu dovela je u pitanje i ustavnost rada Predstavničkog doma PS BiH. Za predsjednika Srpske i lidera SNSD-a Milorada Dodika situacija je jasna - bez Kolegijuma, nema ni Doma.
- Sve dok se ne imenuje srpski predstavnik u Kolegijumu, to nema ustavnu osnovu da funkcioniše i to je elementarna stvar. Neki bi opet htjeli da i taj Predstavnički dom funkcioniše na način da to ignoriše. To je nemoguće. Ali, nažalost, ima nekih i među nama iz SDS-a i PDP-a koji bi radili na takav način. S druge strane, oni mogu da pokrenu inicijativu, zna se da bez odluke Doma naroda nema konačnih odluka, pogotovo u pogledu razrješenja i smjene članova Savjeta ministara - kaže Dodik.
A od toga neće odustati ni "Trojka" iz Federacije, ni ona iz Republike Srpske. Posljednja inicijativa - smjena Košarca i Amidžića.
- Odmah mogu reći da će opozicioni poslanici u Predstavničkom domu i u Domu naroda podržati smjenu oba ova ministra, koja je već ušla u proceduru. Mislim da će postojati generalno većina i opšta i entitetska u oba doma da se smijene ova preostala dva kadra - rekao je delegat PDP-a u Domu naroda Nenad Vuković.
Јasno je da od trenutka smjene Radmanovića iz rukovodstva Predstavničkog doma, predstavnicima šest stranaka koje bi ujedinjeno protiv SNSD-a matematika i ne ide baš najbolje. Teško do nove većine, pa i ne kriju priželjkivanje reagovnja međunarodne zajednice. Između ostalog Kristijana Šmita, da započne izmjene Ustava i smanji kvorum u Domu naroda.
- Ono kad si sto posto siguran da će se nešto desiti to se ne desi i kad uopšte ne vjeruješ da se nešto može desiti, to se desi. Tako da ja u ovom trenutku bih išao korak po korak, u narednim danima će biti nekih novih poteza i da taj proces pustimo da ide sam od sebe - kaže poslanik SDP-a u Predstavničkom domu Saša Magazinović.
Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staša Košarac vidi bojazan "Trojke" zbog odlaska američkog ambasadora Majkla Marfija. Kaže, na sceni je eliminacija onih koji zastupaju interese Republike Srpske. A to se, tvrdi, pokušava uz pomoć opozicije.
- Pokazali smo snagu politike predsjednika Dodika i institucija Republike Srpske da se Srpska pita u Sarajevu i od toga nećemo ni odustati. Ovdje je vidljivo da Sarajevo ovih dana pokušava da nađe, a našao je u opoziciji iz Republike Srpske podobne Srbe koji su spremni da budu u njihovoj funkciji. To je nacionalno neodgovorno - kaže Košarac.
Sve inicijative moguće smjene još su upitne. Pažnja je i dalje usmjerena na HDZ. Čović u narednih deset dana najavljuje niz sastanaka. I to, kaže, sa svim političkim opcijama. Onaj ključni, trebalo bi da bude održan krajem iduće sedmice, sa još aktuelnim partnerima iz SNSD-a i "Trojke".
- Ne vidim pretjerano u ovom trenutku, zbog odnosa koje imamo, da se nešto pretjerano može uraditi do stvaranja još veće krize nego koju danas imamo, o različitim inicijativama za smjene koje će produktovati ko zna kakvu novu krizu. Treba biti racionalan, treba osigurati mir i stabilnost u BiH i u tom ambijentu rješavati ove probleme - kaže Čović.
Uz mir i stabilnost, česta fraza među političarima iz Federacije, ali i opozicije iz Srpske je i evropski put. I upravo to se pominje kao jedan od ključnih razloga za smjenu kadrova SNSD-a. Lider te stranke Milorad Dodik ponavlja stav da je taj put za Srpsku štetan sve dok podrazumijeva oduzimanje institucionalnih kapaciteta i prenos nadležnosti, umjesto, kako kaže, afirmisanja i obezbjeđivanja vidljivosti Srpske na tom putu.