latinica  ћирилица
07/02/2025 |  17:26 ⇒ 17:26 | Autor: SRNA

Crna Gora: Grupe švercera droge proglasiti terorističkim organizacijama

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić predložio je danas na sjednici Savjeta za odbranu i bezbjednost da se transnacionalni karteli za šverc droge proglase terorističkim organizacijama.
Skupština Crne Gore (foto: youtube.com/SkupstinaCrneGore) -
Skupština Crne Gore (foto: youtube.com/SkupstinaCrneGore)

- Uzimajući u obzir bezbjednosne rizike i prijetnje, kao i jak uticaj struktura transnacionalnog organizovanog kriminala na institucije države, neophodno je što prije pristupiti usvajanju posebnog zakona o borbi protiv terorizma -- napisao je Mandić na društvenoj mreži Iks.

Ovaj zakon bi, kako je pojasnio, stvorio nova pravna oružja i osnažio kapacitete državnih organa u borbi protiv terorizma, te omogućio sprovođenje važnih javnih politika i eliminisao opstrukcije u izvršavanju obaveza iz poglavlja 23 i 24 u pregovorima sa EU.

- U izradi ovog zakona naša stručna javnost, eminenti poznavaoci bezbjednosnih prilika, kao i predstavnici građana vodili bi se najboljom međunarodnom praksom i iskustvima - naglasio je Mandić.

Mandić smatra i da je uz izradu inovirane nacionalne strategije i pomenutog zakonskog rješenja, neophodno da Specijalno policijsko odeljenje i Glavni specijalni tužilac što prije počnu sa radom u novim adekvatnim prostorijama.