Legendarna riba "crni morski đavo" prvi put primjećena živa kod obala Tenerifa
Ova rijetka vrsta ribe je ugledana 26. januara blizu obale Plaja San Huan, u opštini Gia de Isora na Tenerifima, a do danas, kako je morska biologičarka Laja Valor objasnila za špansku agenciju EFE, samo su larve ili mrtvi odrasli primerci primećeni tako blizu površine.
- Vidjeli smo ga kada smo se već vraćali u luku. Prošli smo pored njega i vidjela sam nešto crno što nije ličilo na plastiku ili nešto slično, činilo mi se čudno. Nakon što smo ga ugledali, proveli smo par sati sa njim - rekla je Valor, koja je dodala da riba "nije bila u dobrom stanju", i da je ubrzo uginula.
Valor je navela da nije jasno iz kojih razloga se to dogodilo.
Nakon što su potvrdili da je riba umrla, dodala je Valor, istraživači su je odneli u Muzej prirode i arheologije (Muna) u gradu Santa Kruz de Tenerife.
Iz nevladine organizacije su naveli da je riba tako blizu površine isplivala možda zbog neke bolesti, jakih struja ili zbog bjekstva od predatora.
"Melanocetus johnsonii" je vrsta ribe iz porodice takozvanih "crnih morskih đavola", što na grčkom znači "crno veliko morsko stvorenje", dok su odomaćeni nazivi za ovu ribu i grbava riba pecač, grbava udičarka, grbavi crni morski đavo i DŽonsonova riba pecač, po britanskom naučniku DŽejmsu DŽonsonu, koji je prvi primjerak otkrio 1863. godine na Madeiri.