![](../_bmp/malo-A.png)
![](../_bmp/veliko-A.png)
SAD deportuje imigrante, kriminalce i zatvorenike: Na redu i državljani BiH (VIDEO)
![Deportacija državljana BiH Deportacija državljana BiH - Foto: RTRS](../_FOTO/nwz/2728/272867.jpg)
Na red dolaze i državljani BiH. U prvoj grupi je šestoro zatvorenika, a ukupno će biti deportovan 181 bh. državljanin. Među njima ima bezbjednosno veoma aktivnih i interesantnih osoba.
U narednih nekoliko dana, šestoro zatvorenika stiže u BiH letom koji Amerika finansira. Prema pisanju federalnih medija deportovani će biti DŽemal Pujagić iz Kotorskog koji je u državi Ohajo osuđen na 17 godina zatvora zbog posjedovanja droge, Aladin Muminović iz Cazina koji je u Americi osuđen jer je na tuđe vozilo bacio Molotovljev koktel, Siniša Elkaz iz Zagreba, koji ima i hrvatsko državljanstvo, a kaznu zatvora izdržava u Nevadi, El Shaer Hani, Saudijac sa bh. pasošem, Muho Ahmetović iz Laktaša, više puta osuđivan u Kentakiju i Denis Kljunić iz Banjaluke, u državi Јuta osuđen zbog falsifikovanja isprava, posjedovanja droge i krađe.
Neki od njih, u zavisnosti od krivičnog djela koje su počinili, moraće odslužiti ostatak zatvorske kazne. Iz SAD će biti deportovano mnogo više državljana BiH od broja koji se sada pominje, izjavio je za Srnu Sredoje Nović, član Zajedničke komisije za odbranu i bezbjednost Parlamentarne skupštine BiH.
- Nije sporno da će to značajno uticati na bezbjednost u BiH. Ne mislim da je to samo šest, a ni 160 imena koliko se sada pominje. Mislim da je riječ o znatno većem broju i sve više će se pokazivati da su među njima i lica koja su bezbjednostno veoma aktivna i interesantna. Sada će do izražaja doći i veze koje su ta lica imala u SAD. Vjerujem da će sa tim licima doći njihovi dosijei, na šta treba obrati pažnju - kaže Nović.
Nakon što deportovani stignu u BiH, preuzeće ih pripadnici bezbjednosnih agencija i sa njima će biti obavljen informativni razgovor. Na osnovu toga biće određena dalja procedura i postupanje prema tim licima, kažu u Ministarstvu bezbjednosti u Savjetu ministara.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik se nada da među onima koji će biti vraćeni nema mnogo onih koji su bili zatvoreni u Gvantanamu, jer je riječ o okorjelim islamistima.
- Moramo obezbijediti da takvi, koji su zbog te ideologije i političkog islama bilo gdje zatvoreni u Americi, ne mogu da budu raspoređeni po zatvorima u Republici Srpskoj. Neka ih vode tamo, po svojim zatvorima a ne kod nas - kaže Dodik.
Svih šest osoba koje će biti deportovane iz SAD su bezbjednosno rizične jer je organizovani kriminal uvijek povezan sa terorizmom, smatra DŽevad Galijašević. Dodaje da oni moraju biti pod ozbiljnim mjerama i tužilačkim nadzorom.
- Oni zaslužuju ozbiljan bezbjednosni nadzor, tužilački nadzor, da se preispita kakve su zatvorske kazne imali. Na koji način će naše zakonodavstvo naslijediti tu njihovu odgovornost, provesti pitanje njihove krivice i vidjeti na koji način oni zaista predstavljaju bezbjednosnu prijetnju - kaže Galijašević.
Galijašević upozorava da među 181 licem koje će biti deportovano možemo očekivati i ona koja su uhapšena 2015. godine u SAD zbog finansiranja Al Kaide i takozvane Islamske države. U svakom slučaju, zabrinjavajuće za bezbjednost u BiH.