![](../_bmp/malo-A.png)
![](../_bmp/veliko-A.png)
Premijerno izvedena djela studenata kompozicije Muzičkog departmana banjalučke Akademije
![Koncert studenata Akademije umjetnosti u Banjaluci Koncert studenata Akademije umjetnosti u Banjaluci - Foto: SRNA](../_FOTO/nwz/2728/272898.jpg)
Koncert, koji je održan sinoć, objedinio je nekoliko odsjeka Muzičkog departmana banjalučke Akademije, a djela su pisana za gudački orkestar, sa solistima i bez njih.
Izvedena su djela studenata kompozicije u klasi profesora Tatjane Milošević Mijanović i docenta Davida Mastikose. Kao solisti su nastupili Marija Pilipović na flauti i Marko Galonja na harmonici.
Izvedene su i kompozicije Sergeja Vanjina, Faruka Mehića, Maria Nikolića, Brune Kordića i Dinka Blagojevića.
Profesor na Katedri za klavir Dinko Blagojević rekao je Srni da su u posljednje vrijeme koncerti savremene muzike postali prava rijetkost zbog čega je ovakav događaj veoma značajan.
- Ovo je rijetka prilika da u našem gradu čujemo nešto istinski novo, nešto što potiče iz pera naših sugrađana i predstavlja odjek savremenih muzičkih strujanja - istakao je Blagojević.
On je dodao da se svaki autor koji je učestvovao na koncertu odlikuje sopstvenim senzibilitetom i poetikom.
- Pisanje za orkestar zahtijeva veliko znanje orkestracije kao i poznavanje prirode mnogih instrumenata. Muzičke ideje moraju biti razrađene na jasan i muzički inteligentan način, što kompozitorski poziv čini jednim od najzahtjevnijih među muzičarima - naveo je Blagojević.