![](../_bmp/malo-A.png)
![](../_bmp/veliko-A.png)
Karan: Afirmacija Deklaracije Svesrpskog sabora je afirmacija državnosti
![Siniša Karan Siniša Karan - Foto: RTRS](../_FOTO/nwz/2475/247517.jpg)
Karan je izjavio za da je Deklaracija o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda u potpunosti afirmisala i usmjerila za budućnost državnost Republike Srpske i na poseban način objedinila nacionalno i političko biće jedinstvenog srpskog autonomnog, samorodnog, autentičnog, jednog i jedinog srpskog naroda.
- Istorijsko pamćenje našeg stradalništva dokazalo je da samo narod koji ima svoju državu može računati na svoju budućnost i svoj opstanak u svakom pogledu. Tamo gdje su Srbi ostali bez svoje države, oni su nestali, pobijeni, protjerani ili su skoro u potpunosti asimilovani - ukazao je profesor Karan.
On je ukazao da se istorijska, državnička, društvena i politička vrijednost Deklaracije Svesrpskog sabora ogleda u promociji nacionalnih i političkih prava, kao najvažnijih prava, Srba gdje god da žive, a koja su najsnažnije izražena u Srbiji kao matici srpskog naroda i Republici Srpskoj kao državi!
- Upravo smo ovom deklaracijom kao dugoročnim dokumentom koji je zasnovan na međunarodnom pravu, univerzalnim aktima, ugovorima i istorijskim događajima koji govore o jedinstvu, slozi i zajedničkom bitisanju srpskog naroda, definisali Sretenje kao Dan državnosti Republike Srbije i Dan državnosti Republike Srpske - istakao je Karan za Srnu.
On je pojasnio da Sretenje Gospodnje, kao dan državnosti svih Srba do sada slavljen samo u matici Srbiji - izvorištu zajedničke državnosti, istorije i jedinstva cijelokupnog srpskog naroda, predstavlja zaštitu srpskog nacionalnog i političkog bića, ali i putokaz naše zajedničke budućnosti.
Stoga, dodao je on, proslavljajući Sretenje kao Dan državnosti Republike Srpske po prvi put svetkujemo svoje dvije državnosti: državnost Republike Srpske unesenu u konfederalno-federalnu BiH i državnost Republike Srpske u okviru matice Srbije, u skladu sa Deklaracijom Svesrpskog sabora.
- Mi imamo moralno, nacionalno, ali i ustavno i međunarodno verifikovano pravo da budemo povezani sa Srbijom, a upravo Sretenje je naš zavjet da se i u budućnosti bratski srećemo s ciljem zaštite srpskog nacionalnog i političkog bića - rekao je profesor Karan.
On je ocijenio da je veoma važno da proslavljajući Sretenje afirmišemo mir i slogu, te da nastavimo da istinski gradimo narodno jedinstvo u vremenu kada su napadnute srpske države Srbija i Srpska i njihovo državno vođstvo.
Prema njegovim riječima, srpski slobodarski narod je oduvijek mudro odlučivao i hrabro branio i svoju slobodu i svoju državnost.
- Afirmacija državnosti Republike Srpske počela je 9. januara 1992. godine njenim nastankom i ona traje do danas, jača nego ikad. Dužni smo podsjetiti se na mukotrpan put nakon raspada SR BiH, kada je Republika Srpska nastala kao izraz volje naroda i univerzalnih prava konstitutivnog naroda. Srpska je postojala kao država sa punim kapacitetom u periodu od 1992. do 1995. godine i sa takvim svojim punim državnim kapacitetom ušla u dejtonske pregovore. Te 1995. godine udružile su se dvije države, Republika Srpska i Federacija BiH, i ustupile dio svog suvereniteta BiH - pojasnio je Karan.
On je istakao da je jasno da su protivnici srpskog naroda, koji su ujedno i protivnici jedinstva svih Srba kao jednog jedinstvenog naroda, odmah prepoznali snagu ovih odluka i to je samo jedna u nizu potvrda značaja Svesrpskog sabora i usvajanja Deklaracije, posebno zajedničkog obilježavanja Dana državnosti - 15. februara.
- Grdno se varaju oni koji misle da će uspjeti da unize veliki slobodarski srpski narod! Naš odgovor na sve napade na srpsko biće i postojanje biće jasan i nedvosmislen, biće to odgovor naroda – referendum! - poručio je profesor Karan.