Sretenje 2025. top baner
latinica  ћирилица
10/02/2025 |  11:02 | Autor: SRNA

Stojičić: Prioritet - podizanje nivoa bezbjednosti u obrazovnim ustanovama

Ministarka prosvjete i kulture Republike Srpske Željka Stojičić izjavila je da je budžet resornog ministarstva za ovu godinu veći za 15 miliona KM, te da će prioritet u radu biti podizanje nivoa bezbjednosti u obrazovnim ustanovama.
Željka Stojičić - Foto: RTRS
Željka StojičićFoto: RTRS

Stojičićeva je rekla da je najveći dio budžeta usmjeren na isplatu bruto zarada prosvjetnih radnika i radnika u kulturi.

VEĆI BUDŽET OMOGUĆIO POVEĆANjE SREDSTAVA ZA PLATE

Ona je izrazila zadovoljstvo što je budžet veći nego prošlogodišnji jer je to omogućilo novo usklađivanje koeficijenata za zaposlene u obrazovanju i kulturi i povećanje sredstva za plate.

- Povećan je i transfer za Audio–vizelni centar, što nam je veoma značajno, jer ova ustanova ima veliki značaj za razvoj kulture i pokazuje značajne rezultate u radu - rekla je Stojičićeva Srni.

Prema njenim riječima, Ministarstvo je veoma posvećeno da se bezbjednost u školama i kompletnom obrazovnom sistemu podigne na što višu nivo i u skladu s tim ciljem u toku je primjena mjere da se u svim školama obične brave zamijene sigurnosnim.

- Cilj nam je da niko ne ometa rad vaspitno-obrazovnih ustanova jer svaki nenajavljeni ulazak u školu može narušiti obrazovni proces - rekla je Stojičićeva.

Ona je napomenula da je to posebno značajno uraditi u školama u manjim lokalnim zajednicama, kao i u područnim školama koje su blizu magistralnog puta.

- Da bi se obezbijedili što stabilniji i sigurniji uslovi za rad u školama doneseno je niz akata na osnovu kojih se djeluje. Program mjera za bezbjednost i sprečavanje nasilja u školama je nešto što stvara pretpostavke da se ono ne desi - rekla je Stojičićeva.

Ona je izrazila zadovoljstvo što je taj program donesen odmah nakon nemilog događaja u beogradskoj Osnovnoj školi "Ribnikar" 2023. godine.

- Od tada smo prema Vladi Republike Srpske imali tri izvještaja, a posljednji, koji smo donijeli krajem prošle godine, ukazuje na potrebu da bezbjednost prilaska školi i ulaska u objekat mora biti podignuta na viši nivo - napomenula je Stojičićeva i dodala da su u školama sprovedene konkretne mjere.

PROCES DIGITALIZACIЈE OBRAZOVANjA BIĆE NASTAVLjEN U MNOGO VEĆEM KAPACITETU

Ona je istakla značaj procesa digitalizacije obrazovanja, koji će biti nastavljen u ovoj godini u mnogo većem kapacitetu nego do sada.

- U ovoj godini u 60 osnovnih škola biće realizovan projekat čiji je cilj opremanje svake učionice u kojoj se realizuje nastavni proces laptopom, pametnim televizorom ili projektorom i bežičnim internetom, za čiju realizaciju su izdvojena sredstva rebalansom budžeta prošle godine. Cilj projekta je omogućavanje pristupa digitalnim i multimedijalnim sadržajima na času, te vođenje elektronske pedagoške dokumentacije u realnom vremenu, čime se stvaraju uslovi za ukidanje štampane dokumentacije tamo gdje je to opravdano -  pojasnila je Stojičićeva.

Ona je navela da je ovaj projekat nastavak realizacije projekta započetog prije oko šest godina koji je do sada dao odlične rezultate kada je riječ o tehničkom unapređenju rada u školama.

Prema njenim riječima, cilj Ministarstva i dalje ostaje da u vaspitno-obrazovni sistem Srpske bude uveden što kvalitetniji plan i program za učenike u školama, te da bude usklađen sa današnjim vremenom i načinima na koje učenici žive i uče.

- Današnja djeca su opterećena brojnim informacijama, prije svega sa društvenih mreža, te je veliki izazov pred nastavnicima kako da korištenje društvenih mreža okrenu u njihovu korist i da informacije dostupne putem interneta koriste za učenje i rad - rekla je Stojičićeva.

U tom smislu, dodala je ona, plan je da se nastavnicima omogući kvalitetna edukacija kako bi bili što spremniji da odgovore na taj izazov.

Stojičićeva je napomenula da će digitalizacija školskih učionica doprinijeti i većoj upotrebi digitalizovanih udžbenika, što predstavlja jedan od načina da obrazovni sistem odgovori izazovima savremene tehnologije i učenike zainteresuje za gradivo koje se izučava na časovima.

- To je koristan projekat, ali prethodno moramo obezbijediti sve tehničke pretpostavke za njegovu primjenu, odnosno da svaka učionica ima internet, laptop i projektor. Međutim, svakako da digitalizovani udžbenik ne znači da nam ne treba ovaj udžbenik na koji smo navikli - rekla je Stojičićeva.

CЈELOVITI PREDŠKOLSKIM VASPITANjEM OBUHVAĆENO 37 ODSTO DЈECE

Kada je riječ o predškolskom vaspitanju i obrazovanju, ona je podsjetila da je Vlada Republike Srpske kroz različite projekte i u saradnji sa Vladom Srbije izgradila veliki broj vrtića u brojnim lokalnim zajednicama u Srpskoj, tako da je obuhvat djece cjelovitim predškolskim vaspitanjem 37 odsto.

- Taj broj još nije na zadovoljavajućem nivou, ali zbog toga smo usmjereni na realizaciju Programa u godini pred polazak u školu, te se taj obuhvat zajedno sa cjelovitim programom predškolskog vaspitanja i obrazovanja povećava i na 85,5 odsto djece koja će ove godine upisati prvi razred osnovne škole. U okviru tog programa, djeca koja treba da krenu u školu, a nisu išla u vrtić, bar tri mjeseca se pripremaju za školu i školske obaveze - rekla je Stojičićeva.

ZA PROЈEKTE IZ OBLASTI KULTURE PROŠLE GODINE IZDVOЈENO 700.000 KM

Ona je izrazila zadovoljstvo što je prošle godine resor za kulturu intenzivno radio i realizovao brojne projekte, za šta je izdvojeno oko 700.000 KM.

- Ciljevi definisani Strategijom razvoja kulture Republike Srpske od 2023. do 2030. godine bili su vodilja i podloga na osnovu koje smo ulagali sredstva u ovu oblast, a glavni cilj nam je jačanje infrastrukture u ovoj oblasti - rekla je Stojičićeva.

Prema njenim riječima, prošle godine su izdvojena značajna sredstva za kulturu, te je osnovana nova ustanova - Narodno pozorište Istočno Sarajevo.

- Značajne aktivnosti prošle godine bile su i izdvajanje sredstava za otkup knjiga i otkup likovnih djela, te je objavljen konkurs za najbolji neobjavljeni domaći dramski tekst koji raspisujemo u saradnji sa gradskim pozorištima u Srpskoj. Prvi put je objavljen konkurs za sufinansiranje projekata koji podstiču razvoj preduzetništva u kreativnim industrijama, i kao takav važan je jer je prepoznat značaj ulaganja u ovaj sektor - naglasila je Stojičićeva.

Ona je napomenula da je raspisan i konkurs za sufinansiranje kapitalnih projekata koji promovišu očuvanje kulturnog nasljeđa Republike Srpske, a sve s ciljem formiranja kulturnih ruta koje promovišu značajne kulturno-turističke potencijale.

- Јedan od ciljeva je i tehničko opremanje republičkih ustanova kulture, za koji su sredstva planirana od igara na sreću. Važno je umjetnicima pružiti mogućnost produkcije tehnički zahtjevnih programa i projekata i smanjiti im troškove iznajmljivanja opreme -  rekla je Stojičićeva.

Ona ističe da je važan cilj i decentralizacija kulture, na koji će u ovoj godini biti stavljen poseban akcenat.

- U tom smislu neophodno je da podignemo svijest u lokalnim zajednicama o značaju kulture, te da izdvajanja u njihovim budžetima budu vidljiva za ovu oblast kako bismo došli do dugotrajnijih rješenja - rekla je Stojičićeva.

Ona je najavila da će u narednom periodu fokus biti i na razvoju pozorišne umjetnosti kroz nova zakonkska rješenja, imajući u vidu da su planirane izmjene i dopune Zakona o pozorišnoj umjetnosti.