![](../_bmp/malo-A.png)
![](../_bmp/veliko-A.png)
Amidžić: USAID sumnjivo utrošio 246.180.000 dolara
![Srđan Amidžić Srđan Amidžić - Foto: RTRS](../_FOTO/nwz/2731/273184.jpg)
Kako on navodi, ne postoji nikakav trag kako je taj novac utrošen i ko je donosio odluku o utrošku.
- U svjetlu onoga što je američka administracija rekla o ovoj organizaciji, imamo pravo da sumnjamo da je ovih 246.180.000 dolara potrošeno na neki drugi način, ali to nije pitanje za Ministarstvo finansija i trezora - naveo je Amidžić.
Amidžić je istakao da je na bazi tvrdnji nove američke administarcije, dao nalog da se ispita rad USAID-a.
Kada je riječ o 155 miliona KM koji su prijavljeni, oni su potrošeni na 54 projekta ali kako je rekao, nema opisa na koji način su ta sredstva utrošeno.
- 70 miliona je potrošeno 'onako'. USAID nije rekao na šta je trošio ta sredstva. Ozbiljan novac za koji nemamo trag za šta je utrošen. Mora se znati gdje je tako veliki novac otišao i mi nemamo način da uđemo u trag. To trebaju raditi neke druge institucije - rekao je Amidžić.
Drugim riječima, kako Amidžić navodi, ukoliko je od novca poreskih obveznika SAD-a potrošeno u svrhu projekta u BiH i kako je isto utrošeno nije poznato, jer je novac uplaćen trećim licima i jednostavno je tada nestao u svim evidencijama.
Amidžić je naveo primjer iz 2023. godine, kada je USAID uplatio pravnom licu u Merilendu 1.939.855 evra na ime projekta elektronske podrške izbornom procesu u BiH za izbore 2024. godine.
- Gotovo dva miliona evra, a odete na sajt Centralne izborne komisije i vidite da je vrijednost doniranih skenera 500.000 evra. Imamo li pravo da pitamo gdje je razlika od miliona i po evra? - upitao je Amidžić.
On je naveo i primjer kada je pravnom licu u Vašingtonu uplaćeno 11,6 miliona evra, te pravnom licu u Sjevernoj Karolini 6,1 milion evra.
- Ne vidim logiku da se više od 17 miliona evra preko USAID-a uplati u BiH, pa se tih istih 17 miliona vrati u Ameriku - rekao je Amidžić.
Amidžić je naveo da je firma koja se trebala baviti izbornim procesom u BiH, 2011. godine bila opemnuta u vezi sa istraživanjima koje sprovela američka vlada oko projekata obnove Iraka.
- USAID je imao značajan upliv i kada je u pitanju pravosuđe BiH. Na bazi dostupnih informacija, iznos koji je po različitim projektima uplaćen vezano za pravosuđe, je ne manji od 43.475.095 KM - rekao je Amidžić.
On je istakao da se, s obzirom na dostupne informacije, nameće pitanje objektivnosti pravosuđa u BiH.
- Imamo aktuelan politički proces kada je riječ o predsjedniku Republike Srpske i kada smo govorili o upitnoj objektivnosti pravosuđa, neki su nam rekli da pretjerujemo. Zamislite prije tri mjeseca da je neko rekao da je USAID kriminalna organizacija!? Da sam to rekao, razapeli bi me! Imate američkog predsjednika /Donaldna Trampa/ i administarciju koji želi ukinuti USAID jer je bio sklon korupciji - naveo je Amidžić.
Amidžić je izrazio sumnju da je i ranije bilo političkih procesa.
- Ovo su stravi o kojma se mora govoriti i siguran sam će i mediji na bazi ovih informacija produbiti istraživanja i doći do nekih brojeva o kojima ni mi nismo upoznati - rekao je Amidžić.