![](../_bmp/malo-A.png)
![](../_bmp/veliko-A.png)
Slavni italijanski vinari falsifikuju sopstvena vina
![Vino (Foto: EPA-EFE/TERESA SUAREZ/ilustracija) Vino (Foto: EPA-EFE/TERESA SUAREZ/ilustracija) -](../_FOTO/nwz/2731/273191.jpg)
Na ovom TV kanalu objavljen je istraživački serijal od tri epizode u kome se tvrdi da slavne toskanske vinarije falsifikuju sopstvena vina, prenosi "Vino&fino" pozivajući se na portal Plava kamenica, prenosi Tanjug.
Kako je navedeno, razgovori sa učesnicima u ovom poduhvatu, uz prikupljenu dokumentaciju, sugeriše da neke velike vinarije iz Toskane nabavljaju rinfuzna vina iz različitih italijanskih vinskih regija kao što su Veneto, Abruco i Sicilija, i prodaju ih kao toskanska vina čija je cijena i do nekoliko stotina puta veća.
Firma Vedovato iz Veneta je, kako navode novinari, kupila rinfuzno vino u ekvivalentu od 40.000 boca od vinarije "Mario Vežoni & Co" iz Veneta i potom ga prodala toskanskoj kući Mario Borghi.
Sljedeći kupac u lancu je, kako je navedeno, bilo poljoprivredno društvo Ornellaia e Mašeto, legendarna kuća u vlasništvu porodice Freskobaldi, koja u njoj proizvodi neka od najpoznatijih vina.
Vina označena kao falsifikovana novinari su dali iskusnim somelijerima na probu, zajedno sa originalima i, nakon degustacije, dobili odgovor da između pravih i falsifikovanih vina postoje suptilne razlike koje obični kupci ne bi mogli da primjete.
U emisiji Report naveli su i čitav niz drugih primjera koji pokazuju do koje mjere se u Toskani raširila ova praksa.