Sretenje 2025. top baner
latinica  ћирилица
12/02/2025 |  16:26 ⇒ 17:40 | Autor: RTRS

Radnici DEPOT-a protestvovali ispred banjalučke Gradske uprave (VIDEO)

Radnici DEPOT-a protestvovali su danas ispred banjalučke gradske uprave. Gradonačelnika pozivaju na odgovornost i rad, a gradsku upravu na konačno razrješenje dugogodišnje agonije.
Protest radnika DEPOT-a - Foto: RTRS
Protest radnika DEPOT-aFoto: RTRS

Podsjećamo, regionalnoj deponiji u Ramićima, na kojoj se odlaže otpad iz osam lokalnih zajednica prijeti potpuna blokada. Nakon izgubljenog pravnog spora, zemljište na pomenutoj lokaciji pripalo je Čistoći, dok DEPOT 22. februara mora da se iseli.

Bez nove lokacije i konačnog rješenja ovog problema upozoravaju da cjelokupnoj regiji prijeti ekološka katastrofa.

Epilog pravne agonije između DEPOT-a i Čistoće mogao bi da rezultira ekološkom katastrofom, upozoravaju radnici regionalne deponije u Ramićima.

Punih osam mjeseci, kažu, vrata gradske uprave su im zatvorena, a njihovi apeli i upozorenja ne stižu do željene adrese.

Rok za iseljenje sa lokacije, podsjećaju, sve je bliži.

- Imamo dva zahtjeva samo, gradonačelnik da pozove vlasnika Čistoće, upravu DEPOT-a i da on, zajedno i sa članovima sindikata sjedne sa nama i da razgovaramo o rješavanju problema. I drugi zahtjev, da se održi varedna skupština - naveo je Darko Knežević, predsjednik Sindikata preduzeća DEPOT.

Dodao je da, osim što su upitna radna mjesta, pitanje je i šta će se desiti gradu i regiji.

Radnici naglašavaju da akcionarsko društvo Čistoća, kome je pripalo zemljište, ne posjeduje neophodne ekološke dozvole, čime bi u potpunosti bio blokiran odvoz smeća za cjelokupnu banjalučku regiju.

- Mi kada prestanemo otpremati otpad u roku od 15 dana gore će nastati požar koji se ne može ugasiti - napomenuo je Ratko Јokić, v.d. generalnog direktora preduzeća DEPOT.

Pored pasivnosti, kako navode, zaposleni u gradskom preduzeću DEPOT gradonačelniku i aktuelnoj upravi zamjeraju i pravne propuste.

Podsjećaju da Grad nije podnio žalbu na odluku Suda, kojom je zemljište pripalo Čistoći. Umjesto pravne prevencije, gradska administracija se ipak okrenula pravnim lijekovima.

- Mi kao Grad smo pripremili sve pravne stvari koje treba da preduzmemo, od revizije i drugih pravnih stvari, moramo ponovo da se obratimo Vrhovnom sudu - napomenula je Mirna Savić Banjac, gradski menadžer.

S druge strane, u skupštinskim redovima ipak je, kažu, bilo sluha. Nakon brojnih pregovora, predsjednik skupštine Ljubo Ninković ističe, neophodno je što prije sjesti za sto.

- Predlažu dva rješenja ili da Grad nađe zamjensku parcelu kako bi se dogovorili sa Čistoćom, u tom smislu da izvršimo zamjenu zemljišta ili da se zadužimo kreditno i da isplatimo Čistoću za to zemljište - pojasnio je Ljubo Ninković, predsjednik Skupštine grada Banjaluka.

Ninković podsjeća da Skupština ne bježi ni od potencijalne vanredne sjednice čija bi tačka bilo upravo ovo pitanje.

Zaposleni i uprava DEPOT-a jasni – ako se u dogledno vrijeme ne pronađe trajno rješenje, stupaju u generalni štrajk.