![](../_bmp/malo-A.png)
![](../_bmp/veliko-A.png)
Krnji Ustavni sud BiH privremeno stavio van pravne snage Zakon o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne
![Ustavni sud BiH Ustavni sud BiH - Foto: RTRS](../_FOTO/nwz/2134/213473.jpg)
- Krnji Ustavni sud je danas odlučujući o zahtjevu Denisa Bećirovića, bošnjaćkog člana Predsjedništva BiH, donio odluku kojom je usvojio zahtjev podnosioca za donošenje privremene mjere - navodi se u saopštenju.
Naglasili su da odluka stupa na snagu odmah i proizvodi pravno djelovanje od dana stupanja na snagu navedenog zakona, tj. od 1. februara 2025. godine do donošenja konačne odluke o podnesenom zahtjevu.
- U konkretnom slučaju krnji Ustavni sud zapaža da Zakon o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne omogućava da se uz isticanje grba i zastave Srpske kao entiteta i izvođenje himne Srpske ističu grbovi i zastave i izvode himne stranih država. Primjena Zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne podrazumijeva da se na svim javnim ustanovama Republike Srpske, osim simbola Srpske, mogu isticati i simboli stranih država. Navedeno implicira na zaključak da javna vlast u Republici Srpskoj može, u skladu sa Zakonom o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne, preduzeti konkretne korake na postavljanju i isticanju simbola stranih država na svim javnim institucijama uz postojeće simbole Srpske. Takođe, prema tom zakonu, simboli stranih država se, pored grba Srpske, mogu koristiti i na pečatima i štambiljima koje koristi javna vlast u Srpskoj - navode iz krnjeg Ustavnog suda BiH.
Krnji Ustavni sud, kako su saopštili, ne prejudicirajući odluku o meritumu ovog zahtjeva za ocjenu ustavnosti, ukazuje da se omogućavanje isticanja simbola stranih država može tumačiti kao stvaranje pravnog okvira koji narušava suverenitet i teritorijalni integritet BiH na jednom dijelu njene teritorije, što može imati dugoročne posljedice po ustavni poredak.
- Na kraju, u slučaju da krnji Ustavni sud utvrdi nesaglasnost spornog Zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne s Ustavom BiH, posljedice primjene takvog zakona zahtijevale bi i skidanje simbola stranih država s javnih institucija u Srpskoj, odnosno uklanjanje pečata i štambilja sa simbolima stranih država na dokumentima koje je ovjeravala javna vlast Srpske, što bi dovodilo u pitanje princip pravne sigurnosti i valjanosti takvih dokumenata. To bi svakako, prema mišljenju Ustavnog suda, izazvalo štetne posljedice i u međunarodnim odnosima koje bi se efikasno mogle izbjeći privremenim stavljanjem van snage tek usvojenog Zakona o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne. Naime, sporni Zakon o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne je stupio na pravnu snagu nedavno, tj. 1. februara 2025. godine. Stoga, privremeno obustavljanje njegove primjene bi, svakako, izazvalo manje štete nego otklanjanje posljedica primjene takvog zakona u slučaju da krnji Ustavni sud usvoji zahtjev za ocjenu ustavnosti - zaključili su u saopštenju.