Sretenje 2025. top baner
latinica  ћирилица
12/02/2025 |  19:41 ⇒ 19:41 | Autor: TANЈUG

Nakon Putina, Tramp razgovarao o okončanju rata u Ukrajini i sa Zelenskim

Američko predsjednik Donald Tramp danas je, nakon telefonskog razgovora sa ruskim kolegom Vladimirom Putinom, razgovarao i sa ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim o okončanju rata na tom prostoru.
Tramp i Zelenski (foto: EPA-EFE/LUDOVIC MARIN) -
Tramp i Zelenski (foto: EPA-EFE/LUDOVIC MARIN)

Tramp je na svojoj društvenoj mreži Truth Social napisao da je razgovor s Zelenskim ''dobro protekao'', i istakao da, ''kao i Putin, i Zelenski želi mir''.

Naveo je da je u razgovoru bilo riječi o mnogim temama u vezi sa ratom, ali uglavnom o predstojećem Minhenskoj bezbjednosnoj konferenciji u petak, kada će potpredsjednik SAD DŽej Di Vens i državni sekretar Marko Rubio voditi delegaciju.

- Nadam se da će sastanak dati pozitivne rezultate - napisao je Tramp.

On je istakao da je vijreme da se zaustavi ''ovaj smješan rat'', u kojem je bilo, prema njegovim riječima, masovnih stradanja, smrti i uništenja.

- Bog blagoslovio narode Rusije i Ukrajine! - naveo je američki predsjednik.

Zelenski je saopštio da je sa Trampom telefonom razgovarao o prilikama za postizanje mira i razgovor ocijenio kao značajan, prenosi Rojters.

- Predsjednik Tramp je podijelio detalje razgovora sa Putinom. Složili smo se da ostanemo u kontaktu i planiramo sastanke - naveo je Zelenski.

On je dodao da su razgovarali o pripremi novog dokumenta o bezbjednosti, ekonomskoj saradnji i partnerstvu.

Prema riječima portparola Zelenskog Sergeja Nikiforova, razgovor je trajao oko sat vremena.

Tramp je prethodno telefonom razgovarao sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, a iz Kremlja je saopšteno da su se dvojica lidera dogovorila da se uskoro sastanu.

Tramp je naveo da je sa Putinom razgovarao o Ukrajini, Bliskom istoku, energetskim pitanjima, ''snazi dolara'', vještačkoj inteligenciji, i nizu drugih pitanja, prenio je Rojters.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da je tokom razgovora koji je trajao oko sat i po Putin pozvao Trampa da posjeti Moskvu i dodao da se Tramp tokom razgovora zalagao za brzo okončanje neprijateljstva i mirno rješenje problema.

Tramp je na svojoj društvenoj mreži Truth Social naveo da su se dve strane u razgovoru saglasile da timovi dvije zemlje odmah započnu pregovore o Ukrajini.

- To ćemo početi pozivanjem ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog da ga obavijestimo o našem razgovoru, to je nešto što ću odmah uraditi - napisao je Tramp.

Govoreći o prekidu konflikta u Ukrajini, Tramp je rekao i da obojica veruju u ''zdrav razum''.

- Zatražio sam od državnog sekretara Marka Rubija, direktora CIA-je DŽona Retklifa, savjetnika za nacionalnu bezbjednost Majkla Volca i specijalnog izaslanika Stiva Vitkofa da vode ove pregovore, za koje snažno vjerujem da će biti uspješni - napisao je Tramp.