Sretenje 2025. top baner
latinica  ћирилица
13/02/2025 |  09:31 ⇒ 09:31 | Autor: SRNA

Raković: Važno jačati srpsko jednistvo

Izuzetno je važno da Republika Srpska i Srbija zajednički proslavljaju Sretenje, kao i druge nacionalne praznike i da jačaju srpsko jedinstvo, izjavio je istoričar Aleksandar Raković.
Aleksandar Raković - Foto: RTRS
Aleksandar RakovićFoto: RTRS

On smatra i da svaka negativna reakcija Sarajeva i zapadne međunarodne zajednice na sretenjsko okupljanje u Banjaluci, povodom Dana državnosti Republike Srpske i Dana državnosti Srbije, znači da je srpski narod na dobrom putu.

- Najvažnije je da zajedno proslavljamo naše praznike, sve drugo je potpuno irelevantno. Svaka njihova pozitivna reakcija prema nama pokazivala bi da nismo na dobrom putu. Njima smeta srpsko jedinstvo i to je jasno i u vezi s tim, mi moramo da ojačamo srpsko jedinstvo, što je više moguće - poručio je Raković za Srnu.

Raković naglašava da srpsko jedinstvo stalno mora da bude oličeno i vidljivo kroz institucije Srbije i Republike Srpske, kao i Srpske pravoslavne crkve.

- Vrlo je značajno da se okupe i u tom jedinstvu i zajedničkom svetlu pokažu našem narodu i predsednici Srbije i Republike Srpske Aleksandar Vučić i Milorad Dodik, predsednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić i Njegova svetost patrijar srpski Porfirije - naveo je Raković.

Prema njegovim riječima, to daje suštinsku snagu čitavom srpskom narodu i šalje poruku da je jedan i nedjeljiv i da će takav i ostati uprkos svim izazovima i nevoljama.

On je rekao da je od predsjednika Dodika dobio poziv da dođe u Banjaluku na proslavu Dana državnosti Republike Srpske i Dana državnosti Srbije, ali da se, nažalost, ne može odazvati jer mu je i dalje zabranjen ulazak u BiH.

- Čuo sam da o Zaharu Prilepinu i meni političko Sarajevo neće čak ni da razgovara. Čast mi je što me tako ozbiljno tretiraju jer to znači da sam mnogo toga dobrog uradio za srpski narod - kaže Raković.

Raković je uvjeren da će sretenjsko okupljanje Srba u Republici Srpskoj i Srbiji biti ljekovito za sve, budući da se ovaj veliki državni i crkveni praznik u Srbiji dočekuje u situaciji koja je "posedica djelovanja kolektivnog Zapada protiv" srpske države.

- Mi imamo posla sa očitim delovanjem kolektivnog Zapada protiv naše zemlje i situaciju gde su na ulicama u Srbiji ljudi koji su naše komšije, prijatelji, rođaci i braća. Situacija u Srbiji je do te mere složena za rešavanje jer ovde nemamo nikakvog neprijatelja koji dolazi iz neke druge neprijateljske strukture - rekao je Raković.

On kaže da se sitacija može opisati kao "neredovana".

- Nalazimo se u neredovnom stanju pred naš veliki državni i crkveni praznik. Neredovnom, neću reći u vanrednom. Ne rade univerziteti, škole rade oskudno, ima raznoraznih drugih problema koji su realni i stoga je dobro da bar na Sretenje pokušamo da objedinimo srpski narod - smatra Raković.

Raković je naglasio da je sada veoma bitno da se kroz dijalog sporim i sitnim koracima dođe do nekog rješenja koje bi poboljšalo stabilnost u Srbiji.

On je ukazao na to da je pritom jako važno da nijedna loša riječ ne bude izrečena na skupu u Sremskoj Mitrovici na koji je na Sretenje pozvao Vučić, ni na drugom koji organizuju oni koji podržavaju proteste u Kragujevcu.

Prema njegovim riječima, ovo je veliki izazov da se pokaže da li je srpski narod do te mjere zrela nacija da iz te situacije izađe poučen novim iskustvom koje će upotrijebiti u afirmitivnom smislu.

- Nama ostaje da živimo jedni sa drugim, stoga je vrlo važno te prilike umekšavati da bi izašli iz situacije koje nije bilo od 5. oktobra. Srpska država i crkva su iznad nas svih i svi treba da damo doprinos - poručio je Raković.

Kada je riječ o deklaraciji o Vojvodini u Srbiji koju je najavio predsjednik Vučić, Raković smatra da nema potrebe za bilo kakvim deklaracijama, već da je potrebno ukinuti autonomiju Vojvodine koja je u ovom sadašnjem smislu nastala kao izdanak komunističkog djelovanja protiv jedinstva srpskog naroda.

- Ne vidim poseban razlog zašto se ne bi otvorilo pitanje ukidanja autonomije Vojvodine proglašene 1945. godine kao deo koncepta razbijanja srpske države i nacije, podele srpskog naroda na četiri nacije na pet republika i Srbije na tri dela? Zašto bi Srbija danas negovala te tekovine? - upitao je Raković i dodao je etnička slika Vojvodine danas takva da je tvrd orah za pokušaj bilo kakvog separatizma.