latinica  ћирилица
13/02/2025 |  18:07 ⇒ 23:35 | Autor: RTRS

Uoči Sretenja histerija u Sarajevu - smetaju im srpska himna, zastava i grb; Na meti i RTRS (VIDEO)

Kad god Republika Srpska i Srbija obilježavaju značajne datume, u Sarajevu se digne galama.
Sarajevo - Foto: RTRS
SarajevoFoto: RTRS

Pa tako po nečijim instrukcijama i krnji Ustavni sud djeluje. Tako je juče privremeno stavio van snage Zakon o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne Srpske.

Zabranjuju isticanje zastava drugih država.

Danas je u Tužilaštvo BiH pozvan i saslušan poslanik Srđan Mazalica. Odgovarao je na pitanja tužilaca o posebnoj sjednici na kojoj je Narodna skupština razmatrala Informaciju o urušavanju pravnog sistema u BiH kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazuma. Istovremeno, napadi i na izvještavanje RTRS-a o zdravstvenom stanju prvog predsjednika Republike Srpske Radovana Karadžića. Histerija u režiji političkog Sarajeva.

Јe li cilj destabilizacija Srpske, ali i Srbije?

Tri stranca, dvoje Bošnjaka i dvoje Hrvata u krnjem Ustavnom sudu BiH, juče odlučiše da se dopunama Zakona o upotrebi zastave, grba i himne Srpske narušava suverenitet i teritorijalni integritet BiH na dijelu njene teritorije.

I to u Srpskoj, iz koje u tom Ustavnom sudu nema nijednog sudije. Zabrinute sudije naprasno su se sjetile zakona i isticanja zastava drugih država, baš uoči dolaska predsjednika Srbije Aleksandra Vučića u Banjaluku.

Uslijed toga, moguće je nastupanje štetnih posljedica i u međunarodnim odnosima ako bi se u Republici Srpskoj isticali ili koristili simboli stranih država u javnosti i na službenim dokumentima, i to van onoga što predstavlja službenu spoljnu politiku Bosne i Hercegovine - stoji u saopštenju Ustavnog suda BiH.

I baš sad, a trideset godina nikome nisu smetale zastave drugih država kada su u Republku Srpsku dolazili strani zvaničnici i diplomate.

Za predsjednika Narodne skupštine ovo je primjer institucionalizacije mržnje prema Republici Srpskoj.

- Kao da su pisale babe gatare. Piše da bi to moglo da utiče na unutrašnju stabilnost BiH, piše da bi to moglo da utiče na spoljnu politiku BiH, koja je u nadležnosti Predsjedništva. Znači takvo neznanje može samo mržnja da uzrokuje. Da vi prenepregnete sve pravne činjenice i da se bavite gatanjem. Ustavni sud koji kaže - moglo bi, može da, to se još nije desilo i to je samo znak da su oni na kraju - naveo je Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske.

Pravnici pojašnjavaju - niko ko istakne simbole Srbije ili druge države ne može biti krivično odgovoran.

- Najvažnije je reći da u skladu sa članom 8. stav 1. i 2. važećeg zakona o upotrebi zastave, grba i himne, kao i do sada nije zabranjeno isticanje simbola Republike Srbije niti bilo koje druge strane države uz simbole Republike Srpske, pa tako ni povodom ove manifestacije obilježavanja dana srpske državnosti - napomenuo je Ognjen Tadić, pravnik.

I baš uoči zajedničkog obilježavanja Sretenja, sa krnjim Ustavnim sudom sinhronizovano i Tužilaštvo BiH. Na ispitivanja ponovo pozivaju narodne poslanike.

Sada pod lupu stavljaju rad Narodne skupštine i Informaciju o urušavanju pravnog sistema u BiH koja se pred poslanicima našla krajem prošle godine.

I ne samo to.

SNSD-ov Srđan Mazalica kaže da se tužilac Dubravko Čampara referisao i na dokumente objavljene na veb stranici američkog Ministarstva finansija.

I to one koje se odnose na sankcije zbog navodnog učešća u takozvanoj radnoj grupi za mirno razdruživanje.

Postavlja se pitanje otkud američkom ambasadoru nepostojeći dokument, nepostojeće Radne grupe i kako je ponovo obmanuo Vašington.

- Indikativno je da dokumenti iz nekih stranih država predstavljaju osnov da Tužilaštvo BiH ispituje svjedoke, narodne poslanike i da na taj način traži nekog povoda za vršenje indirektnog pritiska na zakonodavnu vlast - istakao je Srđan Mazalica, šef Kluba poslanika SNSD-a u NSRS.

Krnji Ustavni sud, Tužilaštvo, političko Sarajevo. Čini se, ujedinjeni u napadima.

Da li je trn u oku jedinstvo Srpske i Srbije?

Zašto im je RTRS, nakon uvođenja amričkih sankcija generalnom direktoru Јavnog medijskog servisa servis Republike Srpske, postao trn u oku?

Upravo ovih dana pojedinim sarajevskim medijima smeta izvještavanje RTRS-a.

Od raznih "detektora" i "protektora" stižu zahtjevi i pitanja kojima traže odgovore zašto izvještavamo o zdravstvenom stanju Radovana Karadžića i prenosimo izjave onih koji su upozorili na loše zdravstveno stanje prvog predsjednika Srpske?

O tome se raspituju i u Tužilaštvu BiH.

Pozivaju se na nametnute izmjene Krivičnog zakona, nelegitimnog visokog predstavnika, ali se ne pozivaju na zaštitu ljudskih prava.

Pri tome zanemaruju činjenicu da svaki čovjek ima pravo na zdravstvenu zaštitu?

Da li ovim potezima žele izvršiti pritisak i na Јavni servis?