![](../_bmp/malo-A.png)
![](../_bmp/veliko-A.png)
Šta piše u deklaraciji o Vojvodini koja će biti usvojena na Sretenje?
![Srbija Srbija - Foto: TANЈUG](../_FOTO/nwz/1768/176881.jpg)
- Najnoviji događaji u sjevernoj srpskoj pokrajini, oživljavanje separatističkih ideja i pokreta, javno zagovaranje ideja o 'vojvođanskoj naciji', jeziku i pravoslavnoj crkvi, te najava donošenja nekakve 'Vojvođanske platforme', obavezuju nas da aktivnim djelovanjem u društvenoj i političkoj sferi zaštitimo teritorijalni integritet i celovitost srpske države - navodi se na početku deklaracije čiji tekst je objavila današnja "Politika".
U tom cilju, polazeći od Ustava Srbije koji je donijet suverenom voljom građana i čija načela proklamuju to da je Srbija država srpskog naroda i svih građana koji u njoj žive, kao i da je teritorija Srbije jedinstvena i nedeljiva, građanima se predlaže narodna deklaracija koja sadrži pet tačaka.
Prva tačka odnosi se na istorijski razvoj srpske Vojvodine, druga govori o kontinuiranim pokušajima etatizacije Vojvodine i nametanja ideje o tzv. vojvođanskoj naciji u kojoj se navodi da je bez istorijske osnove, socijalne, ekonomske i nacionalne opravdanosti, vještački stvoren vojvođanski sepratizam, eufemistički je determisan kao "autonomaštvo".
U trećoj tački govori se o ustavnopravnom položaju Vojvodine poslije Drugog svjetskog rata - od autonomne pokrajine čija automonija se širi preko kvazi federalne zajednice do povratka u ustavne okvire standardne političko-teritorijalne automonije.
U četvrtoj tački opisuje se zaustavljanje separatističkih tendencija i vraćanje AP Vojvodine u ustavne okvire (2012-2014).
Tema pete tačke je Vojvodina kao multikulturalna, multinacionalna i multikofesionalna zajednica zasnovana na ravnopravnosti građana.
U njoj se ističe da je renesansa do koje dolazi u odnosima Srba i Mađara upravo u posqednjih 10 godina, najbolji jedokaz za to da autonomaško-etatistički model ustrojstva Vojvodine ne samo nije doprinosio međunarodnom skladu, već da je njegovo odbacivanje predstavljalo nužan preduslov unapređenja razumijevanja, sloge i saradnje među nacionalnim zajednicama u pokrajini.
Vojvodina je, kako se ističe, izraz evropskih vrijednosti, zajednica svih građana koji žive na teritoriji autonomne pokrajine, isto koliko je i neraskidivi dio nacionalnog političkog, ustavnog i kulturnog identiteta moderne Srbije.
Ove duhovne vertikale ne potiru se međusobno, već se nadopunjuju.
Promovisanje drugih partikularističkih, autonomaških pa i separatističkih i antisrpskih sadržaja predstavlja krajnje izopačenje i, sqedstvenom tome, potpunu negaciju velikih ideala na kojima je Vojvodina sazdana, dodaje se.
- Vojvodina nije tek dio Srbije, Vojvodina jeste Srbija, Vojvodina je ime, a Srbija prezime, i kao što Srbije nema bez Vojvodine, tako ni Vojvodina ne može postojati izvan Srbije - zaključuje se u deklaraciji.